Tiyatronun Devi: Genco Erkal


Genco Erkal 1938 yılında İstanbul`da doğmuştur. İlkokulu Galatasaray, ortaokulu ve liseyi Robert Koleji’nde okumuştur. Genç yaşlarda tiyatroyla ilgilenmesine rağmen babasının ısrarları üzerine bu alanda bir eğitim alamamıştır ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji bölümünü bitirmiştir.

Üniversite zamanlarında tiyatroya olan tutkusunu kurucularından olduğu Genç Oyuncular Topluluğu’nda sürdürmüştür. Profesyonel anlamda ilk oyunu Muhsin Ertuğrul tarafından yönetilen Çöl Faresi`dir.
Genco Erkal Türk sahnesi için neredeyse dönüm noktası olan Dostalar Tiyatrosu’nu 5 arkadaşıyla beraber 1969 yılında kurdu ve 40. yılını kutlayan tiyatronun sahibi ve sanat yönetmenidir.
Dostlar Tiyatrosu’nun 40 yıl içinde sunduğu birçok yapımın hatırı sayılır kısmını Genco Erkal yönetmiştir. Yönettiği çağdaş yazarlar arasında Maksim Gorki, Jean Paul Sartre, John Steinbeck ve daha nicesi bulunur.
Uyarlamaları arasında şiirden tiyatroya aktarılanlar önemli bir yer tutar. Özellikle Genco Erkal önemli şairimiz Nazım Hikmet`in şiirlerini uyarlamakta ve seslendirmekte bir hayli başarılıdır.

1965-1967 sezonlarında Genco Erkal’ın hem oyunculuğunu hem de yönetmenliğini üstlendiği Bir Delinin Hatıra Defteri geçen sezonun da güzide performanslarındandı. Erkal’ın ellinci yıl vesilesiyle yeniden sahnelediği eser bizlere bir kez daha Gogol’u yakın mercekten inceleme fırsatı sundu.
Gogol`un bu eserinde 19.yüzyılda St. Petersburg’da düşük dereceli bir memurun hikayesi üzerinden dönemin halkı ve Rusya`da gündelik hayatın durumu anlatılıyor. Yoksul bir hayat süren bir memurun üst tabakadan bir müdürün kızına aşık olmasıyla beraber sınıf farklılığı ve yalnızlaşma ardından da delilik safhası işleniyor. Erkal, hareket örgüsü ve duygu değişimi, sesi ve tavırları ile gerçekçi bir oyunculuk örneği ile karakteri adeta taçlandırıyor. Bir buçuk saatlik oyunda birçok duyguya kapılıyoruz.

Sanat hayatının en başından beri tiyatroyu büyük kentlerin dışına aktarmayı görev bilen Genco Erkal, 50 yıldır Anadolu`nun her köşesini dolaşmakta, yurt dışında da belli başlı tiyatro merkezlerinde oyunlar sergilemektedir. Oyunları yalnızca Türkçe değil, Fransızca olarak da sergilemektedir Erkal.
Üstat Genco Erkal`ın alkışlarının bol olmasını diliyoruz ve gelecek sezon oyunlarını heyecanla bekliyoruz.

Tiyatronun Devi: Genco Erkal

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format