“Tiyatro Bağımsızlık Yapar!” Sloganıyla 21. İstanbul Tiyatro Film Festivali


İstanbul’da tiyatro festivali için geri sayım başladı. 21. İstanbul Tiyatro Festivali, 13-26 Kasım tarihleri arasında tiyatroseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

İlk kez 1989 yılında tiyatroseverler için perdelerini aralayan İstanbul Tiyatro Festivali, 2002 yılından beri iki yılda bir Mayıs ayında düzenleniyordu. Festival bu sene yıllık seyrine geri dönüyor ve iki hafta boyunca bünyesindeki oyunları izleyicilerle buluşturuyor.

Bu yıl festivalde yurtdışından 6, Türkiye’den 13 olmak üzere 19 tiyatro, dans ve performans grubunun 55 göz kamaştırıcı gösterisinin yanı sıra söyleşiler, kitap tanıtımları gibi ücretsiz etkinlikler de yer alacak.

Biletleri günler öncesinden tükenen organizasyonun öne çıkan oyunlarını Yıldız KalemlİK ekibi olarak sizler için derledik.

 

1)MARTI

Hayata, aşka, sanata ve bizzat kendilerine dair bir arayışın içinde durmaksızın debeleniyor “Çehov insanları”. Bir Çehov klasiği ve tiyatro sahnelerinin ölümsüz metni Martı, Serdar Biliş’in güncel yorumuyla karşımızda. Oyun karakterleri, aradan geçen 120 yılı aşkın tarihe rağmen günümüzün ‘arada kalmış, bir türlü harekete geçemeyen’ insanıyla aynı dili konuşuyorlar. Serdar Biliş’in yönetiminde, yapıtın absürd tadını da es geçmeyen bir Martı izleyecek;  insan ruhunu en derinlerine kadar görmekte mahir olan Çehov’a da bugünden bir selam yollayacağız.

Her tiyaroseverin ilgiyle izleyeceğini düşündüğümüz bu oyunun oyuncu kadrosunda ise Boran KUZUM, Ecem UZUN, Fırat TANIŞ, Gonca VUSLATERİ, Kayhan AÇIKGÖZ, Serdar ORÇİN, Sevil AKI, Şerif EROL, Tilbe SARAN, Yasin BARDAKÇI ve Cem CÜCENOĞLU var.

 

2) SENİ SEVİYORUM TÜRKİYE

İstanbul’un göbeğinde bir çamaşırhanede yanlarında kirli çamaşırları ile beş kişinin yolları kesişir. Türkiye’nin puslu politik iklimini ve memleketin haletiruhiyesini hissedeceğimiz bu çamaşırhanede hem gerçekçi hem de ironik bir atmosfer hâkimdir. Ceren Ercan’ın yazdığı Seni Seviyorum Türkiye, bugün ülkeyi sevme çabası üzerine bir oyun. Yelda Baskın’ın rejisiyle izleyeceğimiz oyunda karakterler; aksayan hayatın akışı içinde “Buradayım ve ben de Türkiye’yim!” demenin imkânı üzerine bir yolculuğa çıkıyorlar.

İddialı bir yapıt olan Seni Seviyorum Türkiye’nin oyuncu kadrosunda ise Alican YÜCESOY, Defne Şener GÜNAY, İrem Sultan CENGİZ, Emre KOÇ ve Damla KARAELMAS var.

 

3) AKŞAM YEMEĞİ

15 yaşındaki oğlunuz ile kuzeni, evsiz bir kadının vahşice ölümüne sebep olursa hayatınıza nasıl devam edersiniz? Oğlunuzu, ailenizi ve sahip olduklarınızı koruma pahasına her şeyi örtmeye mi çalışır yoksa onu ele mi verirsiniz? Herman Koch’un romanından uyarlanan oyun, seyirciyi şık bir restoranda, akşam yemeğine davet ediyor. Masada iki evli çift ve devasa bir sır var. Mönüde ise leziz yemekler, şarabın yanı sıra orta sınıfın ikiyüzlü ahlak anlayışı ve konforunu kaybetme korkusu… Akşam Yemeği, Volkan Sarıöz’ün yönetiminde ironik, gerilimli ve sahici bir yüzleşme oyunu.

Akşam Yemeği’nin oyuncuları arasında Serkan KESKİN, Sarp AYDINOĞLU, Sezin BOZACI, Mustafa KIRANTEPE, Şebnem HASSANİSOUGHİ var.

 

4) GÖÇMENLEEEER

Mültecilerin, gözümüzün önünde cereyan eden hayatta kalma mücadeleleri, Matei Visniec imzalı gerçekçi ve yer yer absürd tınılı bir oyunla ve Genco Erkal eliyle sahneye taşınıyor. Genco Erkal’ın sık tasarladığı bir tür olan belgesel tiyatro formunda karşımıza çıkacak olan oyun, hem tasarım dili hem de söylemiyle seyirciyi işin içine dahil ediyor. “Ülkelerimiz ölüyor, bir ülke ölmeye başladıktan sonra yapacak bir şey yoktur.” diyen Göçmenleeeer; gezegenin bu en çok kanayan yarasının her bir boyutunu fragman fragman ele alarak, durumun bir fotoğrafını çekiyor.

Göçmenleeeer’in oyuncu kadrosu da kurgusu kadar sağlam.  Şirvan AKAN, Ayşe Lebriz BERKEM, Lütfi Can BULUT, Cem ÇETİN, Genco ERKAL ve Yiğit YARAR sahnelendirecek bu güzel oyunu.

 

5) FIRTINA

Shakespeare’in iktidar, ihanet, intikam, affetme ve sömürgeleştirme gibi hacimli meseleleri fantastik ve komik bir atmosferle birleştiren eğlenceli oyunu Fırtına, Shakespeare ile oyunlar oynamayı çok seven bir yönetmenin, Kemal Aydoğan’ın dokunuşlarıyla karşımıza geliyor. Fırtına’nın fantastik kurgusunun halk tiyatrosu temellerine eşlik ettiği; oyunun politik sözünün, “özgürleşme” meselesine dair söyleminin gözümüzün önünde canlanacağı bir yorum bu… Yönetmenin daha önceki Shakespeare’lerinde olduğu gibi, bizzat bugünün insanıyla iletişim kuran, doğrudan size konuşan bir Fırtına ile buluşmaya hazır olun!

Tüm izleyicilerinin salondan etkilenmiş bir halde ayrılacağına emin olduğumuz Fırtına’da Hüseyin Avni DANYAL, Mürsel YAYLALI, Gürsu GÜR, Zeynep Tuğçe BAYAT, Münircan CİNDORUK, Ziver Armağan AÇIL, Yaşar BAYRAM, Selen ŞEŞEN, Kaan SONGÜN, İnanç KOÇAK, Ertürk ERKEK oynayacak.

 

6)UYARCA

Cesetleri çözeltide sıvıya dönüştüren bir biliminsanı, akıllara zarar bir cinayet şebekesi ve birbirinden tuhaf ilişkiler! Friedrich Dürrenmatt’ın 1972’de yazdığı ama dün yazılmışçasına güncel metni Uyarca, Ahmet Mümtaz Taylan’ın ellerine teslim. Freni patlamış kamyon gibi savrulan bir düzenin tespitini yapıyor oyun. Kurduğu ilişkiler ağı, merak duygusunu diri tutan olay örgüsü ve güncelliğini yitirmeyen eleştirisinin yanı sıra kara komedi cazibesini de üstüne geçirmiş bir sahne işi bu… “Bir düzenin bağırsaklarına” bakmaya hazırlanın.

İlginç konusuyla dikkatleri çeken Uyarca’nın oyuncuları arasında Tansu BİÇER, Mehmet Ali NUROĞLU, Serhan ONAT, Zamire Zeynep KASAPOĞLU, Arif PİŞKİN, Kanbolat Görkem ARSLAN, Armağan DÖŞLÜOĞLU, Kudsal DÖŞLUOĞLU  var.

 

Başlamasına günler saydığımız bu güzel organizasyondan hepinizin çok zevk almasını umuyor, Yıldız KalemlİK ekibi olarak şimdiden iyi seyirler diliyoruz.

“Tiyatro Bağımsızlık Yapar!” Sloganıyla 21. İstanbul Tiyatro Film Festivali

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format