Oscar 92. Akademi Ödülleri


Film sektöründe sanatsal ve teknik anlamda başarı sağlamış yapımlara Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından verilen ödüller olan Akademi Ödülleri, bilinen adıyla Oscar, bu sene 92. kez Los Angeles’taki Dolby Tiyatrosu’ndaki törenle sahiplerini buldu.

Kazanan isimlerden bahsetmeden önce kırmızı halıya göz atacak olursak Scarlett Johansson, Charlize Theron, Renee Zellweger, Adriana Lima, Hailey Baldwin, Billy Porter ve Candice Swanepoel geceye katıldı. Moda kısmının yanında bu yıl filmleri görmezden gelinen kadın yönetmenlerin isimlerini elbisesine işleyen Natalie Portman kırmızı halıda oldukça dikkat çekti. Yönetmen Spike Lee ise törene, hayatını kaybeden NBA yıldızı Kobe Bryant’ın forma numarası yazan bir takım elbiseyle katıldı.

Şaşırtıcı ve geçtiğimiz yıla göre oldukça tatmin edici sonuçları olan 92. Oscar Ödülleri açılışını Janelle Monae yaparken daha sonra  Billy Porter kendisine eşlik etti ve ikili ortaya çok güzel bir şov çıkarttı.

Kazananlara gelecek olursak: “Parasite” filmi En İyi Film, En İyi Uluslararası Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini alarak geceden en çok ödülle ayrılan film olmasının yanında, orijinal dili ingilizce olmayan ve Oscar kazanan ilk Kore filmi olarak tarihe geçerek geceye damgasını vurdu. 1917 filmi ise iddialı bir yapım olmasına karşın En iyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Görsel Efektler ve En İyi Ses Miksajı ödüllerini alarak geceden üç teknik ödülle ayrıldı. En İyi Animasyon “Toy Story 4”, En İyi Belgesel Film “American Factory”, En İyi Kostüm Tasarımı “Little Women” olurken En İyi Kurgu “Ford vs Ferrari”nin oldu.

Dört oyuncu ödülünü ise dört farklı yapımdan farklı oyuncular aldı. En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Judy filmi ile “Renee Zellwager”, En İyi Yardımcı Kadın oyuncu “Marriage Story” ile Laure Dern oldu. Erkeklerde ise yapımcı olarak Oscar almasına rağmen oyuncu olarak ilk Oscar’nı alan Brad Pitt “Once Open a Time”ın Hollywood filmi ile En İyi Erkek Yardımcı oyuncu seçilirken,  En İyi Prodüksiyon Tasarımın ödülü de Once Open a Time’ın Hollywood’un oldu. “Joker” filmi En İyi Özgün Müzik ödülünü alırken başrol Joaquin Phoneix’e de En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandırdı. Phonix ‘in “Kurtarmaya sevgi ile koş, barış ardından gelecektir.” sözleri ile sonlandırdığı teşekkür konuşması ise gecenin bir diğer dikkat çeken anlarından oldu.


Like it? Share with your friends!

13

Oscar 92. Akademi Ödülleri

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format