5 Maddede Elektriğin Efendisi: Nikola Tesla


Nikola Tesla bu Dünya’ya gelmiş en ilginç ve en önemli insanlardan birisidir. Yaptığı çalışmalar insan aklını şaşırtacak cinstendir. Birçok mükemmel fikre ve buluşa imza atan Tesla’nın az biliniyor olması ise cidden üzücü bir durum. Peki, kimdir bu Nikola Tesla? Bunu 5 maddede cevaplayalım.

1) Elektrotanrı


Tesla’nın yaptığı çalışmalardan dolayı lakabı ‘elektrotanrı’dır. Tesla, elektriğin kablosuz yolla iletimi sağlamıştır. Hatta Tesla, ekonomik destek bulup bu projesini tamamen hayata geçirebilseydi şimdi televizyonlarımızı kablosuz açabilir, telefonlarımızı şarja takmadan şarj olduğunu görebilirdik. Bunu herkes kadar sizin de istediğinizi biliyorum!

2) Patentlerin Kralı


Kendisine ait 700 patenti olan Nikola Tesla, dünyada en çok patente sahip olan mucit olarak da tarihe geçmiştir.

3) Elektrik Üretimine Yeni Bir Bakış

Tesla bir gün Budapeşte’de  “Bir gün Niagara Çağlayanı’nı elektrik elde etmek için kullanacağım.” demiş ve insanlar buna çok şaşırmış ama Tesla bu dediğinde de haklı çıkıp hidroelekrik enerji santrali tasarladı.

4) Edison’a Karşı Alternatif

Tesla, Amerika’ya ilk geldiğinde Edison’un yanında çalışmaya başlar. Edison’a aklındaki fikirleri anlatır ama Edison bu fikirleri çok önemsemez. Ama aslında o önemsemediği şeyler, Edison’un doğrusal akımının eksikliklerini kapatacak güçtedir ve Tesla’nın bu fikri de alternatif akımdır. Şu anki teknolojilerin genelinde de alternatif akım kullanılıyor. Aynı zamanda dünya çapında telsiz sistemini geliştiren kişidir Nikola Tesla.

5) Deprem Yaratabilen Bir İnsan

Tesla’nın en ilginç özelliği şimşek ve deprem yaratabilmesiydi. Bunları tabii ki teknoloji ile gerçekleştiriyordu. Bir gün deney yaparken deprem oluşturduğu söylenir. O ise durumu şöyle anlatmıştır: “Birkaç dakika içinde kirişin titremeye başladığını hissettim. Yavaş yavaş titremenin yoğunluğu arttı ve tüm inşaatı kaplamaya başladı. En sonunda yapı gıcırdamaya ve bükülmeye başlamıştı. İşçiler deprem olduğunu sanmış ve iskelelerden aşağı atlamıştı. Binanın yıkılacağı söylentileri yayılmaya başlamış, polis birlikleri yola çıkmıştı. Ciddi bir sonuç doğmasına mahal vermeden aleti cebime attığım gibi uzaklaştım ordan. Eğer on dakika daha fazla işler halde bıraksaydım tüm yapı yerle bir olacaktı. Aynı aletle Brooklyn Köprüsünü bir saatten kısa bir süre içerisinde yerle bir edebilirdim.” demiştir.

İnsan aklının ne kadar etkili olduğunu gösteren bu deha, bilim dünyasını sarsan bir isim olmuştur. Şu an kullandığımız teknolojide etkisinin çok büyük olmasına rağmen ders kitaplarında adı nadiren geçer.

Sonsuz teşekkürler Nikola Tesla!

 

 

cagataybanner

5 Maddede Elektriğin Efendisi: Nikola Tesla

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format