TEDxIstanbul Gönüllüsü Olmak


TEDxIstanbul maceramı anlatmaya geçmeden önce Tedx’ten biraz bahsetmek istiyorum. Hepiniz bu konferansları illa ki bir yerde görmüş ya da duymuşsunuzdur. TedxIstanbul organizasyon olarak bağımsız olsa da TED gibi ” paylaşmaya değer fikirler ” anlayışıyla hareket eder ve fikir olarak TED konferanslarını baz alır. TedxReset ve TedxWomen gibi alt dalları da bulunur. Technology Entertainment Design kelimelerinin baş harflerinin bir araya gelmesiyle oluşan ” TED ” çok büyük bir kitleyi birbirinden bilgili, deneyimli, kariyerinde başarılı, herhangi bir konuda fark yaratmış konuşmacılarI bir araya getiriyor.

Yepyeni fikirlerle, ilham veren konularla, motive eden başarı hikayeleriyle insanların aydınlanmasına önayak oluyor. Hele bazı konuşmalar var ki insana dünyaya başka bir açıdan bakmayı öğretiyor. Tedx konuşmalarının en güzel yanlarından biri de 20 dakikayla sınırlı olması. Vaktimizin çok değerli olduğu ve birçok şeye yetişemediğimiz bu günlerde 20 dakikalık bir konuşma izleyip ufkumuzu iki katına çıkartabiliyor, yeni bakış açıları kazanabiliyoruz. Ünlü akademisyenler, yazarlar, gazeteciler, sanatçılar, iş adamlarının katıldığı oturumlarda onların hayatlarını, deneyimlerini, yeni başlangıçlarını, nasıl başardıklarını dinleyerek kendimize bir şeyler katıyoruz, yeni bir yol çiziyoruz ve bunlar 20 dakikalık saf bilgi akışıyla oluyor. Söylenenlerin hepsi değerli, yazıyoruz aklımızın bir köşesine. Daha başka ne isteyebiliriz?

Ve gelelim TedxIstanbul gönüllüsü olmaya. Eşsiz bir deneyimdi. Ortaokul yıllarından beri takip ettiğim yerde gönüllü olmak paha biçilemezdi. Herkes için aynı anlamı ifade etmeyebilir ama her dakika çok değerliydi. Heyecanlı koşuşturmalar, tek bir amaç için bir araya gelmiş güzel kalpli insanlar. O gün Zorlu PSM’de ekip olarak gözlerimizin içi gülüyordu, samimiyet hat safhadaydı. Sanki birbirimizi uzun süredir tanıyorduk. Bir mülakat, bir toplantı, bir etkinlik derken 3 günde hayatımda çok güzel yerlere yerleştiler. Negatifliğin, art niyetin, kötülüğün kapıdan bile geçemediği bir gün oldu. Büyülendik sanki. Etkisinden çıkamadık. Her fotoğrafı veya Tedx yazısını görüşte aynı heyecanla attı kalbimiz. Gönüllü olmanın esası bu herhalde. Bu muhteşem atmosferi tatmak, orada olmak anlatılmaz yaşanır. Bir etkinlikte görevli olmanın bu kadar mutluluk vereceğini hayal edemezdim. İzleyicilerimiz de bir o kadar kibar ve samimiydi ki ayaküstü sohbetler yetmedi. Etkinliğin en etkileyici anı ekip olarak sahneye çıktığımız andı. Orada olmak, yaklaşık 3000 kişinin alkışlarıyla sahneye çıkmak, göz kamaştıran ışıkların ardından bize minnetle bakan izleyicilerle göz göze gelmek insana bambaşka şeyler katıyor ve tarif edilemez duygulara sokuyordu. İyi ki o Yeni Başlangıçlar postunu atmışım, iyi ki gitmişim o mülakata. Yoksa ne böyle güzel insanların varlığından haberdar olacaktım ne de böylesine güzel fikirlerin yayılmasına bizzat şahit olabilecektim. Yazımı bir filmden alıntı yaparak noktalamak istiyorum.

“SİZE NELER SÖYLENDİĞİNİN ÖNEMİ YOK, KELİMELER VE FİKİRLER DÜNYAYI DEĞİŞTİREBİLİR.”  Dead Poets Society

” Oturmak her zaman sıkıcıdır, biz koşarken eğleniriz. “

TedxIstanbul Mottosu

TEDxIstanbul Gönüllüsü Olmak

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format