Ara Tatiliniz İçin Öneriler


Tatilde, evde olduğunuz zamanlar sıkıldığınızda ne yapacağınıza henüz karar vermediyseniz tam olarak doğru adrestesiniz. İşte tatilinizi güzelleştirecek ve eğlenirken size birçok şey katacağını düşündüğümüz öneriler!

KİTAP

  1. Ay Günlükleri Serisi – Marissa Meyer

Hepimizin küçükken defalarca duyduğu Sindirella, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses gibi masalların kahramanlarını aynı dünyanın içinde keşfetmeye ne dersiniz? Bu serinin her kitabında farklı bir masal kahramanı ele alınıyor ve seri ilerledikçe bu kahramanlar birbirleriyle tanışmaya başlıyor. 6 kitaptan oluşan aksiyon ve macera dolu bu seriyi okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Farklı kurgusuyla sizi içine çeken bu seriyi okumanızı tavsiye ederiz!

2. Bronz Atlı Serisi – Paullina Simons

Bir diğer seri önerimiz olan Bronz Atlı, bir tarihi aşk romanı. Seride savaşın içinde yaşamaya çalışan halktan küçük bir kız ile halkını korumaya adamış askerin hayran olunası aşkı anlatılıyor fakat kitabı klasik bir aşk romanı olarak değerlendirmemek gerekiyor. Çünkü bu seri romantizmin yanında siyaseti, siyasetin getirdiği entrikaları ve bunların hepsinin bir sonucu olan gerçek bir savaşın içinde var olmaya çalışan iki karakterin öyküsü bu.

3. Olasılıksız – Adam Fawer

Şans, matematik, olasılık gibi bütün konuların mükemmel bir hikayecilik ve anlatım diliyle birleştirildiği bu kitapta ana karakterimiz olan David Caine, olasılık üzerine uzmanlaşmış bir öğretim görevlisidir ve aynı zamanda bir kumar bağımlısıdır. Kendisi olasılık teorilerini kullanarak her zaman kumarda kazanacağını düşünüyor fakat hesapladığı o minicik ihtimal gerçekleşiyor ve girdiği son oyunu kaybediyor. Kendisini bir anda Rus mafyasının elinde bulan karakterimizin daha sonra yaşadıklarını okuyoruz bu güzel kitapta. Hızlı okunacak sürükleyici bir kitap arıyorsanız Olasılıksız’a bir bakın deriz.

FİLM

  1. Yüzüklerin Efendisi Serisi

Birçoğumuzun duyduğu bir seri olan “Yüzüklerin Efendisi”, kitap uyarlaması olarak 3 filmden oluşuyor. Genel olarak seri, dünyanın kaderini değişterecek olan yüzükten kurtulmak için verilen mücadeleyi konu ediyor. Serinin ilerleyen filmlerinde ise kahramanlarımız, gruplar halinde Orta Dünya’nın en tehlikeli yerlerinde maceralar yaşayacaklar, yeni kavimler ve çoktan unutulmuş medeniyetlerle tanışacaklar. Maceraya doyacağınız bu seriyi hala izlemediyseniz tatil sürecinde kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz!

2. Parazit

Kore yapımı olan bu film, farklı sosyal sınıflara mensup iki aile üzerinden etkileyici bir toplumsal mesaj veriyor. Filmde tümü işsiz Seul’lu Kim ailesinin fertleri gerçek kimliklerini bir şekilde saklayarak, hile ve kurnazlıkla Park ailesini hizmetine giriyor fakat belgede sahtecilikte ne kadar maharetli olurlarsa olsunlar, saklayamadıkları bir şeyler vardır. Dram-aile türündeki bu güzel filmi sizin de izlemenizi tavsiye ederiz.

3. Tsotsi

Ana karakterimiz olan Tsotsi, Johannesburg’da küçük çaplı suçlar işlemektedir. Bir soygun sırasında başıboş bir bebek bulur. Bebeği alıp kaçan Tsotsi, altı gün boyunca bebeğe bağlanır, bebek de onun tüm davranışlarını ve hayatını değiştirmeye başlar. 2006 yılının en iyi yabancı film dalında Oscar sahibi olan, Güney Afrika sinemasının da çok önemli yapıtları arasında yer alan bu filmi sizin de beğeneceğinize eminiz!

DİZİ

1- Sense 8

Gizem ve bilim kurgu türündeki bu dizi bize daha önce hiç izlemediğimiz bir kurgu sunuyor. Dizide birbirine zihin yoluyla bağlı 8 kişi konu edilmektedir. Bu 8 kişi aynı gün doğmuş olup dünyanın farklı yerlerinde yaşamaktadır fakat birbirlerini telepatik olarak ziyaret edebilmektedirler. 2 sezonu olan bu dizi tatilde bir çırpıda bitirebileceğiniz fakat bittiğinde “keşke bitmeseydi” dedirtecek çok güzel bir dizi. Bir an önce başlayın deriz.

2- Lost in Space

Sıradaki dizimiz uzayda yolculuğa çıkan Robinson ailesinin karşılaştığı sorunları ve yaşadığı maceraları ele alıyor. Yer yer nefesinizi tutarak izlediğiniz dizi sizi resmen içine çekiyor. Özellikle ailenizle birlikte eğlenerek izleyebileceğiniz bu dizi sizi maceradan maceraya koşturacak. Yine 2 sezonu olan bu dizinin nasıl bittiğini anlamayacaksınız bile.

3-  You

Dizide ana karakterimiz olan Joe, New York’ta bir kitapçı işletmekte ve ardında birçok sır barındırmaktadır. Bir gün kitapçıya gelen Beck isimli bir kızdan hoşlanır. Romantik bir aşk hikayesi beklentisi ile başlayan dizi Joe’nun Beck’in hayatına takıntılı bir şekilde girmesiyle farklı bir boyut kazanıyor. Sizi ters köşe yapan ve yine kısa oluşuyla tatilde hemen bitirebileceğiniz bu diziye bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

ÇİZGİ ROMAN

1- Saga Serisi

Saga, kainattaki yerlerini bulmaya çalışan genç bir ailenin sürükleyici öyküsünü anlatıyor. Hiç bitmeyen bir galaktik savaşın karşıt taraflarında duran iki asker âşık olup tehlikeli ve eski bir dünyaya kırılgan, yeni bir hayat getirmek için her şeylerini riske atıyorlar. Fantezi ve bilim kurgunun bir arada olduğu 5 ciltlik serinin çizimleriyle sizden tam not alacağına eminim.

2- Persepolis

Persepolis, Marjane Satrapi’nin kaleminden hem bir dönemi anlatan hem de zamanın çok ötesine giden bir çizgi roman. Şah rejiminin düşürülmesi, İslam Devrimi’nin zaferi ve İran-Irak savaşının yıkıcı etkileri altında yaşama tutunmaya çalışan bir halk resmediliyor Persepolis’te. Dünya çapında yankı uyandıran ve pek çok ödüle layık görülen Persepolis, karanlığa karşı birlik olmanın önemini anlamamızı sağlıyor. Ve hayatın her şeye rağmen devam ettiğini. Bu çizgi roman size çok şey katabilir, okumanızı tavsiye ederiz!


Like it? Share with your friends!

34

Ara Tatiliniz İçin Öneriler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format