Tarihteki İlk Kadın Feminist: Lilith


Feminizm cinsiyet ayrımcılığına karşı çıkan ve kadın haklarını savunan bir dünya görüşüdür. Tam olarak da tarihteki ilk feminist kadın olarak anılan Lilith’in hikayesinin başladığı noktayı desteklemektedir.

Bir Yahudi efsanesine göre insanlığın tarihi Adem ile Havva’nın da öncesine dayanır. Aslında bilinenin aksine Adem’in ilk eşi Havva değil Lilith’tir. Tanrı, Adem ile Lilith’i aynı toprak ve kilden yaratır. Bundan dolayı Lilith her zaman kendini Adem ile eşit görür,  onun emirlerinin altına girmeyi ve ona itaat etmeyi reddederek cennetten kaçar. Kızıldeniz’de iblislerle yaşamaya başlayan Lilith, onlardan çocuk yaprak kendi sonsuzluğunu ve gücünü kanıtlamaya çalışır. Adem cennette yalnız kalır bunun üzerine Tanrı, Adem’e karşı çıkmaması ve tamamen ona itaat etmesi için Adem’in kaburga kemiğinden Havva’yı yaratır. Bunu duyan Lilith çok sinirlenir ve intikam almak için iblis kılığına bürünerek cennete girer. Havva’yı kandırarak yasak elmayı yemelerini sağlar ve böylece Adem ile Havva cenetten sonsuza kadar kovularak ölümlü olurlar. İntikamına  devam eden Lilith kendi çocuklarını Adem ile Havva’nın soyuna musallat eder. Tanrı bunu durdurmak adına  Lilith’in yanına üç melek yollar ve eğer durmazsa her gün bir çocuğunun öldürüleceği söylenir. Fakat Lilith durmaz, her gün bir çocuğu öldürülür. Daha da sinirlenen Lilith , Adem ile Havva’nın soyundan olan erkek bebekleri ilk sekiz gün içinde kız bebekleri ise ilk 20 gün içinde öldürür.

Lilith’in bebekleri öldürmesi Türk mitolojisinde de yer almaktadır. “Al karısı” ya da “Albastı@ olarak anılan şeytanın Lilith’in soyundan gelme olduğu inanılır ve bu yüzden bu şeytandan korunmak amacıyla  lohusa kadınlarının yanına kuran konulur ve kırmızı kurdele takılır.

Sistina Şapeli’nin tavanına işlediği “İlk Günah ve Cennetten Kovuluş” kompozisyonunun Adem ile Havva’nın ilk günah işlediğini gösteren kısımda ağacın üzerine yılan gibi kıvrılmış olan kadının Lilith olduğu söyleniyor.


Like it? Share with your friends!

21

Tarihteki İlk Kadın Feminist: Lilith

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format