UFAK TEFEK TARİH #30: Tarihte Yapılan En İlginç Deneyler


Bilimin sınırsızlığına şaşıracağınız Dünya tarihindeki en ilginç deneylerinden iki tanesini sizlere aktaracağız bu hafta. İyi okumalar!

Çift Başlı Köpek Deneyi

Vladimir Demikhov organ nakli deyince akla gelen ilk doktorlardan biridir. Nakil deneylerinden en ünlüsünü aktaracağım size; çift başlı köpek deneyi.

İki köpekten birine yapay kan pompalayıcısı diğerine de yapay bir kalp takıp hayvanların yaşayabildiğini gören doktor çift başlı köpek deneyine geçmişti. Bir köpek yavrusunun ön ayaklarıyla birlikte başını başka bir köpeğe nakletti. Köpek yavru olduğu için ev sahibi köpeğin kalbi ikisi için de kan pompalamaya yetiyordu. Köpeğin 1 ay sonra ölmesi deneyi başarısızlıkla sonuçlandırsa da deney başka doktorlara da ilham olmuştu. Cerrah Robert J. White da bu deneyden esinlenerek bir maymun kafasını başka bir gövdeye nakletmiş ve hayvan bu şekilde yaşayabilmiştir.

Stanford Hapishane Deneyi

Stanford ÜniversitesiPsikoloji Bölümü Profesörü Philip Zimbardo’nun kontrolsüz gücün insanları nasıl etkilediğini göstermek için öğrencileri mahkum ve gardiyanlar olarak ayırarak bu deneyi planlamıştı. 24 erkek üniversite öğrencisi seçen doktor mahkumlara gardiyanların emirlerine uymalarını, gardiyanlara ise mahkumlara şiddetten uzak durmak koşuluyla sert olmalarını söyledi. Mahkum olarak seçilen öğrenciler silahlı soygun suçuyla suçlanarak küçük ve dar hücrelere yerleştirildiler. Mahkumlar deneyde olduklarını bilmelerine rağmen gardiyanların sert tavırlarına dayanamayıp daha ikinci günden isyan çıkardılar. Psikolojik işkencenin hat safhada olduğu hapishanede mahkumlar öfke nöbetleri geçiriyor, kendilerini kaybediyordu. Açlık grevleri, isyanlar, kaçış planları düzenleyen mahkumlar yüzünden hapishanenin kontrolü iyice zorlaşınca Profesör birkaç hafta sürmesi planlanan deneyi 6. günde bitirme kararı aldı. Deneyin sonunda mahkumlar bitmesinden hayli memnunken gardiyanların bir o kadar mutsuz olması şaşırtıcı sonuçlardandır.

UFAK TEFEK TARİH #30: Tarihte Yapılan En İlginç Deneyler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format