Beşiktaş’ın 5 Tarihi Yemek Mekanı


Beşiktaş’ta mekan sahibi olmak çok zordur. Gerek yüksek kirası, gerekse  dükkan çeşitliliğiyle zor geçindirir adamı. Son günlerde de  pek çok mekan açıldı, pek çoğu da kapandı ama tarihe meydan okuyan yerlerden birkaç tanesine burada yer vereceğiz!

1) Karadeniz Pide ve Döner

“Et döner” denince akla ilk gelen yerdir Karadeniz Döner. Bir de o döner, kendi yaptıkları sıcak pide ve demir bardaktaki ayranla birleşirse lezzetine lezzet katar. Asım Usta’nın muhabbeti ve güleryüzü ise cabasıdır. Döner, akşam 16.00’ya kadar ya dayanır ya dayanmaz! Tek sorunu ise her daim önünde oluşan sıradır ama o sırayı beklemeye fazlasıyla değer.

1

2) 7-8 Hasanpaşa Fırını

Bu mekanın adı, eski bir Osmanlı Paşası olan Hasan Paşa’dan gelir. Lakabı, Hasan Paşa’nın okuma yazması olmadığı için imzasını Arapça yedi ve sekiz arasına çizgi çekerek yapmasından kaynaklanır. Fırını ise tarihi dokusunu kaybetmemiştir yıllarca. Acıbadem kurabiyeleri, Selanik kıtırları ve mekik kurabiyesi, mekanın spesiyalleridir. Bir poşet dolusu kurabiye alıp sahilde çayla yenmesi ise tavsiyemdir.

2

3) Balkan Lokantası

Beşiktaş’taki öğrenci ve çalışanların her vakit karın doyurma yeridir Balkan Lokantası. Sabahları kahvaltıda çorba servisiyle başlarlar günlerine. Her bütçeye hitap eden fiyatlarıyla da ayrı sevdirir kendini. Maalesef burada da sıra bekleme ve yer bulma sıkıntısı vardır fakat boş masa bulamazsanız da boş gördüğünüz herhangi bir yere oturmak için izin istediğinizde geri çevrilmezsiniz.

3

4) Şöhretler Beşiktaş Köftecisi

Köfte denilince Beşiktaş’ta akla gelen ilk mekandır Şöhretler Köftecisi. Mekanın bu kadar sevilmesinin nedeni sadece köfte ve piyazlarının lezzeti değil, eski Beşiktaş Amigosu Kafa Sabahattin’in 65 yıldır biriktirdiği gazete küpürleri ve fotoğrafların duvarı süsleyen eşsiz manzarasıdır. Köfte yerken bir gazeteleri okuyayım, fotoğraflara bakayım derseniz mekandan çıkamayabilirsiniz.

4

5) Kafadaroğlu Baklava

Listenin başında da belirttiğim gibi Beşiktaş’ta tutunmak zordur. Hele ki böyle küçük bir dükkansan… Kafadaroğlu Baklava, yıllardır aynı ufak dükkanında devam ettiriyor lezzetini. Baklavalarında iddalılar, sütlü nuriye ise denenmeden geçilmeyecek kadar lezzetlidir. Ürünlerini her daim taze tutmaya özen gösterdiklerinden acele edilmesi gerekir çünkü erken tükenebiliyor.

5

Ekstra: Pando Kaymak

Her ne kadar kapanmış olsa da Kaymakçı Pando, yıllardır Beşiktaş’ın olmazsa olmazıdır. Ona burada yer vermesek ayıp olurdu. Dileriz ki, bu mekanların sonu da Kaymakçı Pando gibi olmaz da bizden sonraki nesiller de bu tarihi lezzetleri tadabilirler.

 

kaymakk

 

 

 

enesbanner

Beşiktaş’ın 5 Tarihi Yemek Mekanı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format