SUPERCLÁSICO | “Puerta 12”


“Futbol asla sadece futbol değildir.” demiş Simon Kuper. “Öyle olsaydı bir topun peşinden koşan 22 adamdan ne farkı kalırdı?”

Bundan 106 sene önce bir ‘dostluk’ maçında başlar bu derbinin hikayesi. River Plate zengin takımıdır, parası vardır, aristokratları temsil eder, Alberto di Stefano’dur; Boca Juniors varoştur, kendilerine halkın takımı derler, Diego Armando Maradona’dır. Boca Juniors, İtalyan göçmenler tarafından 1905 yılında; River Plate ise öz be öz Arjantinliler tarafından 1901 yılında kurulur. Bu derbi de, anlaşılacağı üzere bir nevi ırk derbisidir.

İki takım taraftarları da canlarını verecek kadar çok severler takımlarını. 23 Haziran 1968’de Metropolitano Şampiyonası için El Monumental’de karşı karşıya geldiklerinde ise yaşanacak katliamdan hiç kimsenin haberi yoktur. Boca Juniors’lı bir grup, River Plate taraftarlarının üzerine yanan kağıt parçaları atar ve yaşanan izdihama kapının da kapalı olması eklenince 71 kişi hayatını kaybeder. Bu kanlı derbi “Puerta 12” (12 numaralı kapı)  olarak geçer derbi tarihine ve 2008 yılında bir belgeseli de çekilir.

Arjantin’in dalgalı ekonomik düzeninde insanlar futbolla atarlar streslerini. Formalar kutsallarıdır ve yeri geldiğinde haftanın 7 günü çıkarmazlar onları. Taraftarları için öyle önemlidir ki bu derbi, bazen derbiyi kazanmak şampiyon olmaktan bile daha önemlidir. Tribünler şölen yeridir Arjantin’de. Bir bakarsınız, kameraman bile maçı bırakıp tribünleri çekmeye başlamıştır. Tribündeki taraftar oyunun bir parçasıdır. Oyunun sonucunu oyuna giren top değil; tek vücut olmuş taraftar belirler.

2004 yılında İngiliz gazetesi The Observer: “Seyretmeden ölmemeniz gereken 50 spor olayı” arasında Boca – River derbisini 1. sıradan okuyucularına önermiştir ve bence pek de haksız sayılmazlar.

Not: Bir Boca taraftarı olarak;

 

SUPERCLÁSICO | “Puerta 12”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format