7 Filmiyle Sümer Tilmaç


1) Osmanlı Cumhuriyeti – Yâdigar

Başarılı oyuncuyu 2008 yılında vizyona giren ve uzun süre üzerine tartışılan bir film olan Osmanlı Cumhuriyetinde izleme fırsatı bulmuştuk. Sümer Tilmaç filmde Yâdigar karakterine hayat veriyordu. Yâdigar, Padişahın sağ kolu, koruması ve büyük destekçisiydi.

2) Maskeli Beşler İntikam Peşinde – Gardiyan Salih

Maskeli Beşler 2005 yılında vizyona girdiğinde Sümer Tilmaç bu defa bizi Gardiyan Salih rolüyle karşılıyor. Hapisten tam kaçacakken aftan yararlanan beş hırsızın iyi arkadaşı olan Salih, oğlunun rahatsızlığı nedeniyle zor zamanlar geçirmektedir. Maskeli Beşler, Salih’in oğlunun tedavisi için gereken parayı bulabilmek için birtakım hırsızlık işlerine girişirler. Salih’i en sonunda büyük bir sürpriz bekliyordur.

3) Kahpe Bizans – Süper Gazi

Kahpe Bizans, birçoğumuzun hafızalarında yer etmiş bir yapımdır. 2000 yılında vizyona giren film, dönemin en çok ses getiren filmlerinden olmuştu. Film boyunca sırtında kale kapısı taşıyan Süper Gazi rolündeki Sümer Tilmaç, muhteşem oyunculuğu ile de gönlümüzde tahta oturmuştu.

4) Son – Ferit Topaç

sumer1

Yönetmenliğini Levent Kırca’nın yaptığı bu filmde Sümer Tilmaç, Ferit Topaç rolü ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında 7. Sadri Alışık Ödülü’nü kazandı. Filmde hayatları boyunca her işte başarısız olmuş altı kişinin öyküsü anlatılmaktadır. Hayatlarında bir kere bile olsa başarılı olmak isteyen bu altı kafadar, bir film çekmeye karar verirler ve öyküleri gittikçe ilginçleşmeye başlar.

5) Süper Baba – Nihat

superbaba

Üç çocuklu boşanmış bir babanın (Fiko) çocuklarıyla olan ilişkilerini ve aşklarını konu alan 90’ların efsane dizisi Süper Baba’da Sümer Tilmaç, Fiko’nun en yakın arkadaşı olan Nihat karakterini canlandırmıştır. Dizi, gösterildiği dönemde büyük ilgi görmüş ve Türk televizyon tarihindeki yerini almıştır.

6) Kanlı Nigar – İstinyeli Deli Eşref

sumer2

Başrollerini Kemal Sunal (Abdi/Narçın) ve Fatma Girik’in (Nigar) üstlendiği 1981 yapımı bu filmde Osmanlı Dönemi’nde İstanbul’ da randevuevi işleten Cihanyandı Kanlı Nigâr’ın kendini ve bu yola düşürenlerden aldığı intikamın öyküsü anlatılmaktadır. Sümer Tilmaç’ı burada İstinyeli Deli Eşref rolünde görüyoruz.

7) Ispanaktan Nağmeler

2005 yılında kendi yazdığı ve senaryosunda yine emeği olan “Ispanaktan Nağmeler” adlı filmde yönetmenlik de yaptığı gibi başrol de oynamıştır.

12 Haziran 2015 tarihinde ise değerli oyuncu Sümer Tilmaç’ı kaybettik. Geride bize bıraktığı sayısız film, dizi ve tiyatro oyunlarıyla kendisini hep hatırlayacağız. Hoşça kal büyük usta.

 

 

asenabanner

7 Filmiyle Sümer Tilmaç

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format