Stresi Kontrol Etmenin 5 Yolu


Egzersiz

Egzersiz yapmak stresle olan savaşta çok büyük bir yardımcınız olabilir.  Bu egzersizleri bir düzene oturttuğunuzda ise etkisi katbekat artacaktır. Bu yöntemin işe yaramasının arkasında ise birkaç neden var: Öncelikle uzun koşu gibi aktiviteler kortizolgibi stres hormonlarının salınmasına negatif etki ederek sizi mental baskıdan kurtarır ve vücutta doğal ağrı kesiciler olan endorfin salınımını tetikler. Ayrıca egzersiz uyku kalitesini arttırmaya da yardımcı olarak zihinsel yorgunluğa karşı destekleyici rol oynar. Yogadan kaya tırmanışına, basketboldan yüzmeye kadar istediğiniz aktivite ile bunu gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize uygun bir egzersiz rutini bulup denediğiniz takdirde farkı anlayacaksınız.

Destekleyici Besinler

Melisa otu: Limon otu veya oğul otu olarak da bilinen bitkinin kaygı ve stres gibi faktörlere karşı iyi geldiği bilinen bir gerçek.

Omega-3 Yağlı Asitleri: Yapılan bir araştırmaya göre omega-3 yağlı asitleri tüketen öğrenciler diğerlerine göre %20 daha az kaygı bozukluğu yaşamakta. 

Yeşil Çay: Yeşil Çay, vücut için yararlı olan polifenolantioksidanlar içermektedir. Vücuttaki serotonini artırarak stres ve kaygıya iyi gelir.

Kediotu: Kediotunun kökü sakinleştirici etkisi yüzünden popüler uyku tedavisi olarak kullanılır. İçindeki valerenik asit ile gamma-aminobütirik asit reseptörlerini değiştirerek kaygıyı azaltır.

Güzel Kokular

Koku reseptörleri de stres yönetimi için önemli unsurlardır. Güzel bir koku ile karşılaştığında zihni sakinleştirmeye yardımcı olur. Bu noktada evinizde veya odanızda esans yağları, tütsü ya da kokulu mumları bu amaçla kullanabilirsiniz. Lavanta, roma papatyası, bergamot, gül, ıtır, portakal ve portakal çiçeği popüler kokulardan birkaç bazıları.

Az Kafein

Kahve, çay, çikolata ve enerji içeceklerinin içinde bulunan kafein her zaman iyi bir dostumuz değil maalesef. Kafeini yüksek dozlarda almak kaygı ve stresi artırabilir. Bu doz oranı insandan insana farklılık gösterebilir. Her tarafta sağlıklı olarak gösterdiğimiz kahve ise zaman zaman zararlı olabiliyor. Kendinizi inatçı ve endişeli bir ruh halinde bulursanız kafein almayı bırakın.

Yazın Gitsin!

Kendinizi endişe ve stres altında ezilmiş bir halde bulursanız, kafanızın içinden geçenleri yazmak harika bir kurtarıcı olabilir. Yazma işlemi sırasında bir noktaya odaklandığınız takdirde endişelerinizde azalma görülebilir. Bir günce tutmanın ise ekstra avantajları olacaktır. Hem sıkıştığınız noktalarda stresten kaçmak için bir yöntem hem de kendi duygu ve düşüncelerinizin yer aldığı bir dünya hazırlamış olacaksınız.


Like it? Share with your friends!

13

Stresi Kontrol Etmenin 5 Yolu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format