Staj ve İş Başvuru Süreçlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler


Staj veya iş başvurularının herkes iyi geçmesini ister. Yapılan başvurular sonucu çağrılan kişilerden eleme yapılarak ilerlenir. Unutmamalısınız ki bir mülakata çağrılmama sebebiniz bu işe uygun biri olmadığınızdanda kaynaklanabilir. Bu noktada bulunduğunuz yerle birlikte ne yapmak istediğinizi değerlendirmeniz yararınıza olacaktır. Tabii her şirket için bu süreçler farklı ilerleyebilir. Ancak dikkat etmeniz gereken temel birkaç faktör vardır.

İYİ BİR İZLENİM YARATMAK

Bir mülakat sırasında karşınızdaki yöneticiye karşı takındığınız tavır çok önemlidir. Verdiğiniz cevaplarla bu işi istediğinizi ve kendinizden emin olduğunuzu göstermelisiniz. Sorulan her soruya verdiğiniz cevapların açık ve net olduğuna da dikkat etmelisiniz. Unutmamanız gereken bir diğer nokta ise klasik ve sadebir kıyafetin de iyi bir izlenim yaratma konusunda rol oynayabileceğidir. Ancak iş başvurularının en önemli basamağı hazırlamış olduğunuz CV’dir. CV’nizde katıldığınız eğitimleri, hobilerinizi, iş ve staj deneyimlerinizi ve eğer katıldıysanız öğrenci kulüplerinde edindiğiniz deneyimlerini de anlaşılır bir şekilde ifade ettiğinizden emin olunuz.

HEYECAN VE STRES 

Yıllardır hayalini kurduğunuz işe çok yakın olduğunuz için çok heyecanlanmış olabilirsiniz. Bunun en büyük sebeplerinden biri de stres olabilir. Ancak bu negatif duygular sizi olumsuz etkileyebilir. Heyecanınızı yatıştırmalı ve stresi bir kenara bırakmalısınız ki kendi renginizi en iyi şekilde ifade edebilesiniz. Bu negatif duygulardan uzaklaşmak için nefes egzersizleri ve meditasyon gibi kendinizi rahatlatıcı aktiviteler yapabilirsiniz.

YABANCI DİL SEVİYESİ

Günümüzde işe alma süreçlerinin basamaklarında yabancı dil seviyesi büyük bir önem arz ediyor. Birçok firma İngilizce’yi iyi seviyede bilen kişileri tercih ediyor. Üniversitelerin çoğu ilk yılda hazırlık eğitimi veriyor. Burada gördüğünüz eğitim iyi bir seviyeye gelmeniz için yeterli olmayabilir. Bu noktada yapmanız gereken bu konuda özverili olmak ve hayatınıza İngilizce’yi dahil etmektir. İyi bir seviyede İngilizceye sahip olmak için bir kursa yazılabilirsiniz, en basitinden izlediğiniz dizinin ve dinlediğiniz müziğin bile buna büyük bir katkısı olacaktır. Bu sayede bu dildeyayınlanan makaleleri okuyabilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

EĞİTİMLERE KATILMAK

Kendi bölümünüzle alakalı veya genel olarak eğitimlere veya etkinliklere katılabilirsiniz. Bunları ister öğrenci hayatınız boyunca ister mezun olduktan sonraki süreçte gerçekleştirebilir ve bölümün hakkında daha fazlabilgiye sahip hale gelebilirsiniz. Bu eğitimlere internetten yaptığınız araştırmalar ile ulaşabilir ve CV’nize ekleyebilirsiniz.

BAŞVURDUĞUNUZ ŞİRKET HAKKINDA YETERLİ BİLGİYE SAHİP OLMAK

Mülakata gitmeden önce internetten yapacağınız şirket araştırması sayesinde diğer adaylardan bir adım önce çıkabilirsiniz. Bulunduğunuz noktada gelebilecek herhangi bir soruya hazırlıklı olmak adına şirketinizin hangi sektörlerde bulunduğunu biliyor olmanız işinize yarayabilir. Bu sizin ne kadar ilgili olduğunuzun da görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca edindiğiniz bilgiler doğrultusunda beklentilerinizi ayarlayabilir, mülakat sırasında buna göre cevaplar verebilirsiniz. Mesela şirketlerin sosyal medya hesaplarını da inceleyebilirsiniz. Ek olarak kiminle görüşme yapacağınız hakkında da bilgi sahibi olmak işinize yarayabilir.

REFERANS VERMEK

Referans vereceğiniz kişinin hakkınızda yeterince bilgi sahibi olması gerekmektedir. Şirketlerin bu isimleri araştıracağını da unutmamalısınız.  Örneğin; önceki iş yerinizdeki yetkili kişileri, üniversitede ders aldığınız hocaları referans gösterebilirsiniz. Yakın çevrenizdeki insanlarla oluşturduğunuz referansların pek hoş karşılanmayacağı ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız.


Like it? Share with your friends!

6

Staj ve İş Başvuru Süreçlerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format