Satürn Halkalarını Kaybediyor


Şüphesiz ki Satürn, Güneş sisteminin ikinci büyük ve en ilgi çekici gezegenidir. Etrafındaki halkalar onu diğer gezegenlerden farklı kılmakla beraber akılda kalıcı olmasını da sağlıyor. Fakat yapılan araştırmalara göre Satürn’ü güzelleştiren bu halkalar yok olmak üzere.

Satürn’ün halkalarının ne zaman ve nasıl oluştuğu kesin olarak bilinmiyor. Ortalıkta dönen rivayetlere göre Satürn’ün uydularının patlamasıyla oluştuğunu bir diğeri ise halkalarıyla meydana geldiğini söylüyor. Genel olarak halkaları buz ve kayaçlardan oluşuyor. Buradaki şaşırtıcı durum halkayı oluşturan buz ve kayaçlar bir araya getirildiğinde dünyanın çapının dört buçuk katı büyüklüğünde olabiliyorken kalınlıkları sadece 10 metre.


Araştırmalara göre Satürn’ün halkaları, gezegenin manyetik alanının etkisiyle, içten dışa doğru bir dolu bicinde gezegene yağıyor. Ve bu yağış beklenenden de hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Gözlemler Hawaii’deki Keck Teleskobu ile yapıldı. Araştırmacılar, her saniyede yüzeye yaklaşık olarak 10 bin kilogram su damladığını gözlemledi. Ve bu durum aynı hızda devam ederse yaklaşık 100 milyon yıl sonra Satürn o ihtişamını kaybetmiş olacak.


Like it? Share with your friends!

6

Satürn Halkalarını Kaybediyor

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format