Sağlıklı Yaşam


Günümüzde sosyal medyada popüler olan “sağlıklı yaşam” konusu birçoğumuzun karşısına çıkıyor. Peki, sağlıklı yaşam tam olarak nedir?

Birçok kişinin düşündüğünün aksine sağlıklı yaşam bir diyet değildir. Zararlı besinlerin vücudunuza girmesini önleyen, sizi gün içinde enerjik tutan bir yaşam tarzıdır ve bu yaşam tarzının kuralları tamamen kendi bedeninizin nasıl iyi hissettiğine göre şekil alır çünkü bu sizin için bir ceza değil aksine doğru yönlendirildiği zaman mutluluk kaynağı olur.

Sağlıklı yaşam, insanların günlük yaşamına daha zinde başlamasına, stresten uzak kalmasına ve daha sağlıklı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Sağlıklı yaşamın iki önemli faktörü vardır; sağlıklı beslenmek ve rutin spor yapmak ya da az da olsa hareket halinde olabilmektir. Sağlığımızı tehdit eden; paketli, hormonlu, sağlıksız gıdalardan uzak durmalı, kendi bedenimizi tanıyıp vücudumuz için sağlıklı olan doğal şekerleri, besinleri bulmalıyız. Sağlıklı yaşam altında  bu aralar oldukça gündem de olan bir diğer konu ise “Intermittent Fasting”tir.

Intermittent Fasting(Aralıklı Oruç) genel hatlarıyla “16-8” kuralıyla günde iki öğün beslenmektir. Yani 16 saat ve 8 saat aralıklar ile beslenmek diyebiliriz. Aralıklı oruçta sağlıklı yaşam kapsamında ne yediğinizin değil ne zaman yediğinizin önemi vardır. Akşam 20.00’de yemek yediğiniz zaman ertesi gün saat 12.00’de ilk yemeğinizi yemeniz gerekir ve bu döngü halinde devam eder. Bilimsel olarak aralıklı oruç, insülin seviyesini düşürüp yağ yakımını hızlandırır ve kan seviyesini yükselterek büyüme hormonunu destekler. Fiziksel olarak ise bedeninizi tamamen dinç tuttuğu ve detoks etkisi yarattığı öne sürülür.

Not: Her konuda olduğu gibi Intermittent Fasting’in de bünyeye etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterebilir fakat genel araştırmalar yukarıda bahsettiğimiz etkileri öne sürmektedir.


Like it? Share with your friends!

7

Sağlıklı Yaşam

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format