Rubik Küpü


“Yeryüzünde en çok satan oyuncak nedir?” diye bir soru sorduğumuzda alacağımız cevap belli: Rubik Küpü. Peki; icat edildiği günden bugüne kadar uğruna rekorlar kırılan, internet siteleri açılan, adına pek çok kulüp ve benzeri topluluklar kurulan ve sayısız yarışma düzenlenen bu sihirli küpün hikayesi nedir?

Rubik Küpü, 1974 yılında Heykeltıraş ve Mimar Profesör Ernõ Rubik tarafından öğrencilerinin 3 boyutlu problemleri daha iyi anlaması için tasarlandı. 1975 yılında bu icadının patentini alan Rubik, uluslararası patent için başvuruda bulunmadı. İlk deneme üretimi 1977’in sonlarına doğru yapıldıktan sonra Budapeşte’deki oyuncakçılara dağıtıldı. Başlıca dört şekilde piyasaya sürüldü. Bunlar; 2x2x2(Cep Küpü), 3x3x3(Standart Küp), 4x4x4(Rubik’in İntikamı) ve 5x5x5(Profesör Kübü). Bunun haricinde günümüzde 11x11x11’e kadar çok katmanlı küpler de mevcut. Profesör Rubik, ilk prototipi icat ettikten sonra; birkaç hafta çalışarak küpün kaç farklı olasılık ile karıştırılabileceğini buldu. Sonuç 42,252,003,274,489,856,000 idi. Yani yaklaşık 43 kentilyon.

Çıktığı zamanlarda nüfusun çok küçük bir kısmının çözebildiği küp artık o kadar zor bir bulmaca olarak görülmüyor. Thomas Rokicki ve Morley Davidson adındaki iki arkadaş Google ve Ohio Supercomputer Center’ın desteğini alarak bir rubik küpün en fazla 26 hamlede çözülebileceğini keşfettiler. Bunu hesaplama haricinde el becerileri ve pratik ile yapan çok fazla insan zaten var. Bunlardan Yusheng Du 3.47 saniye gibi bir süre ile dünya rekorunu elinde tutuyor. Yusheng Du’dan daha hızlı olarak ise 1 saniye gibi bir sürede bu küpü çözebilen robotlar var. 

 Rubik’ten daha önce ise benzer bulmacalar üzerinde çalışan insanlar vardı. 1970 yılında Larry Nichols 2x2x2 bir bulmaca ile Kanada patentini aldı. 1972’de ise ABD patentini almayı başardı. 1970 yılının Nisan ayında Frank Fox “Küresel 3x3x3” ürünü tescillettirdi. Asıl patlama ise Profesör Rubik ile gerçekleşti. Piyasaya sürüldükten sonra Macaristan’da gitgide popülerliği artan Rubik Küpü ile Batı’nın bilim insanları da ilgilenmeye başladı. 1979 yılında “Ideal Toys” ile anlaşılarak uluslararası pazara sürüldü. 1980’lerin başında New York, Londra, Paris gibi dünya şehirlerinde fuarlarda kendini gösterdi. 1980’den 1982’ye kadar yüz milyonun üzerinde küp satılmıştı bile. Oyuncak piyasasına yeni bir soluk getirdiği inkar edilemezdi. Bundan sonraki yıllar boyunca bu küp için pek çok olasılıklar ve permütasyonlar geliştirildi ve hala geliştirilmeye devam ediyor. Her yaştan insan için zeka geliştirici olarak gösterilen rubik küpü, bir eğitimcinin ortaya çıkardığı ufak bir icat iken, şimdi bilmeyeni yok gibi bir şey. Bir nevi kelebeğin kanat çırpışı fırtına oldu.

Rubik Küpü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format