Rolü Uğruna Başkalaşım Geçiren 5 Oyuncu


Aktörlerin o çok sevdiğimiz filmleri çekene kadar yaşadıkları zorlukları hepimiz kısmen biliyoruz ya da tahmin ediyoruz diyelim. Her oyuncu canlandırdığı karaktere benzemeye çalışır, kimi zaman kendiyle ortak özellikler bulur ve kendini rolüne çabuk adapte eder. Fakat bazı karakterler oyuncuları hem hazırlık hem çekim aşamasında çok zorlayabilir. Rolü için çok sevdiği saçlarını kazıtan, onlarca kilo alan veya kemikleri sayılana kadar kilo veren, yaşlandırma tekniği için kat kat makyaja maruz kalan sanatçıları hepimiz duymuşuzdur. İşte onlardan birkaç örnek…

1) Brad Pitt – Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi

2008 yapımı bu filmde 86 yaşında doğan ve doğduktan kısa bir süre sonra annesi öldüğü için huzurevinin önüne bırakılan Benjamin’in yaşadıkları anlatılıyor. Oldukça ilginç bir konuya sahip olan bu film için Brad Pitt, bilgisayar teknikleri ve makyajla şekilden şekle giriyor. Pitt’in emeklerini herkes anlamış olacak ki bu rolü için drama dalında En İyi Erkek Oyuncu olarak Oscar’a aday gösterilmiştir. Ayrıca film, 13 başka dalda da Oscar’a aday olmuştur.

benjaminbottun

 

2) Rooney Mara – Ejderha Dövmeli Kız

2005 yılında yayınlandığında kısa sürede çok satanlar listesinde zirveye ulaşan Ejderha Dövmeli Kız kitabı, 2011 yılında filme uyarlanmıştır. Lisbeth Salender adlı uçuk kaçık, anoreksik, sırtındaki devasa büyüklükteki ejderha dövmesi başta olmak üzere bir çok dövmesi olan bir kızı canlandıran Rooney Mara’nın işi de hiç kolay olmamıştır. Gerçek hayatında gayet sevimli bir kız olan Mara, film için oldukça asi bir kız görünümüne bürünmüştür. Rooney birçok sinema ve televizyon yapımında yer almış fakat hiçbiri Ejderha Dövmeli Kız kadar etki yaratmamıştır.

ejderhadovmelikiz

 

3) Tom Hanks – Yeni Hayat

2000 yapımı bu film, Tom Hanks’ın canlandırdığı karakter olan Chuck Noland’ın da bulunduğu uçağın Güney Pasifik üzerindeyken ıssız bir adaya düşmesini konu alır. Filmde başarılı bir sistem mühendisini canlandıran Hanks, uçağın düşmesiyle modern Robinson Cruise’a dönüşür. Bu rol için tam 23 kilo veren Tom Hanks, filmdeki performansıyla 73. Akademi Ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’a aday gösterilmiştir.

yenihayat

 

4) Charlize Theron – Canavar

Amerika’nın ilk kadın seri katili olan Aileen Carol Wuornos’u canlandırdığı gerçek bir hayat hikayesi olan “Canavar” filmindeki performansı ile Theron, En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar, Altın Küre ve Altın Ayı ödüllerinin sahibi olmuştur.

Yapımcı, Theron’u Wuornos karakterinde ilk kez gördüğü anı şöyle anlatıyor: “Deneme çekimlerinin ilk günü, önümüzden bir kadın geçti. Hepimiz Charlize’in yerini alacak bir dublör olduğunu düşündük. Aklımdan Aileen’e ne kadar çok benziyor diye geçirdiğimi hatırlıyorum. Onun Charlize olduğunu anlamam için aradan bir süre geçmesi gerekti. Kontak lensleri, saçı bir yana, Charlize bir şekilde kendini bu karakter ile öyle özdeşleştirmişti ki bütün vücut dili, konuşması, duruşu ona benzemişti. Buna tanık olmak inanılmazdı.”

canavar

5) Christian Bale – Makinist

Canlandıracağı karakter için kilo veren isimlerden biri de Christian Bale idi. Özel bir diyetle 82 kilodan 54 kiloya düşen Bale’nin aslında 45 kiloya düşmesi hedeflenmiştir. Fakat sağlık nedenlerinden dolayı bu hedefe ulamamışlardır. Yine de 28 kiloluk bu düşüş bir aktörün bir film için verdiği en yüksek miktar olarak rekorlar kitabına girmiştir. Bale, film çekimlerinden 4 ay önce başladığı rejimde günde bir bardak kahvenin yanına bazen bir elma bazen de bir konserve ton balığı yediğini söylemiştir. Film çeşitli yarışmalardan toplamda 7 ödül almıştır.

makinist

 

 

gamzebanner

 

 

Rolü Uğruna Başkalaşım Geçiren 5 Oyuncu

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format