Pygmalion Etkisi


Pygmalion Etkisi, diğer insanların sizin hakkınızdaki beklenti ve düşüncelerinin performansınızı büyük ölçüde etkilediğini öne süren bir teoremdir.
Pygmalion Etkisi Nedir?
Pygmalion Etkisi kavramını ortaya atan Robert Rosenthal tarafından yapılan bir deneyin sonucunda, öğrencilerin okul performansının öğretmenlerin onlardan beklentisi ile doğru orantılı olduğu ortaya çıkıyor. California İlköğretim Okulu’nda yapılan deney çerçevesinde öğrenciler bir IQ testine sokuluyor, test sonucunda öğrencilerin düzeyleri çok yakın çıkıyor ancak sonuçları sadece deney yetkilileri biliyor. Yetkililer gruptan rasgele birkaç çocuk seçerek, öğrencilere bahsetmeme kaydı ile, öğretmenlere bu çocukların çok yüksek puanlar aldıklarını ve ileride çok başarılı olacaklarını söylüyorlar. Halbuki bu çocukların IQ puanları sınıfın ortalamasında ve öğretmenlerin gerçek test sonuçları hakkında bilgileri yok. Bir yıl sonra testler tekrarlanıyor ve iki sınıf öğrencilerden öğretmenlere övülenlerin sınıfın ortalamasına göre çok daha fazla ilerleme kaydettikleri gözlemleniyor. Özellikle ufak yaşlarda, öğretmenlerin öğrencilerin potansiyelleri üzerine olan düşünceleri, öğrencilere karşı davranışlarını ve yaklaşımlarını etkileyerek, çocukların daha başarılı olmasını sağladığı ortaya çıkıyor. Robert Rosenthal’a göre çocukların bu gelişimi öğretmenlerin davranışlarındaki bilinçli ve bilinçsiz olmak üzere 4 faktöre bağlıdır:

1-) Ortam
Öğretmenler gelişme potansiyeli olan öğrencilere hem sözel hem de davranışsal olarak daha sıcak bir öğrenme ortamı sunarlar.
2-) Öğretme Miktarı
Öğretmenler, öğrenme potansiyeli olduğunu düşündükleri öğrencilere daha fazla bilgi ve malzeme sunarlar.
3-) Cevap Verme Fırsatı
Bu öğrencilere daha çok parmak kaldırma, cevap verme ve daha uzun konuşma fırsatı verildiği için, dahil olamayan sessiz öğrencilere göre çok daha fazla gelişme imkanı bulurlar.
4-) Geri Bildirim
Bu maddeyi iki aşamada değerlendirecek olursak ilk aşaması, öğrencilerin yaptıkları karşısında öğretmenlerinden daha pozitif dönüşler almalarına dayanıyor. Diğer aşaması ise çok ilginç bir şekilde yaptıkları negatif şeylere karşı verilen tepkiler ile ilgili. Gözde öğrenciler yanlış cevap verdiklerinde öğretmenler yanlış deyip geçmek yerine, neden hata yaptıkları üzerine yorumlar yapıp onlara daha da katkıda bulundukları tespit edilmiş. Aynı şekilde öğretmen, çok şey beklemediği öğrenciye yanlış-otur gibi cevaplar verdiği için, bu öğrencilerin hatalarından ders alma ihtimalleri oldukça düşüyor.
Biraz önce bahsettiğim 4 kural, sosyal ilisķ ilerimizde de sıkca̧ kendini gösterebiliyor. Normal olarak çevremizde olup bitenlerle beraber kişiler hakkında pek çok tutum ve davranışımız var. Bu da onlarla olan ilişkilerimizi belirleyebiliyor.
Peki ya kendimiz? Kendimize dair düşüncelerimizin, davranışlarımızın diğerlerinin de bize yaklaşımını etkiliyor olabilir mi? Bizce yeterli olduğumuzu, çok iyi yapabildiğimiz şeyler olduğunu bilmek bizi deyim yerindeyse domino taşı etkisiyle daha da başarılı kılabilir.


Like it? Share with your friends!

10

Pygmalion Etkisi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format