Psikoloji ve Şizofreni


Filmlerde, dizilerde, haberlerde ve daha birçok yerde şizofreni hastalığına sahip kişileri gördük. Peki bu hastalık nedir? Hala çeşitli yönleriyle tam açıklanmamış olsa da; 19. yüzyıldan kalma bir etki ile, halk arasında korku uyandıran ve “erken bunama” diye bilinen bu hastalık; genç yaşta başlayan, insanın kişiler arası ilişkilerden ve gerçeklerde uzaklaşarak, kendine özgü içe kapanım dünyasında yaşadığı; düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmaların görüldüğü ağır bir ruhsal bozukluktur. “Schizofrenia” yani zihin bölünmesi, yarılması adını 1911’de yayınladığı “Dementia Praecox veya Şizofreniler Grubu” adlı kitabı ile yeni bir çığır açmış olan İsviçreli Eugen Bleuler önerdi ve zamanla bu terim kabul gördü. Artık günümüzde dementia praecox(erken bunama) terimi kullanılmamaktadır.

Şizofrenin sebeplerine gelecek olursak biraz araştırma yapınca genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğunu öğrendim. Burada genetikten kastedilen doğuştan yapısal bir yatkınlığa sahip olmaktır. Şizofreninin ortaya çıkmasında madde bağımlılığı, alkol ve bazı ilaçların yan etkileri de rol alıyor. Halüsilasyon veya sanrılarla başlayan şizofreni, bazı testlerle teşhis edilebiliyor ve kişi ile çevresi için tehlike arz edebilecek kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Bu dönemlerde hasta, gerçeklikle ilişkisini keser ve ani davranışlar sergiler. Bunların yaşandığı dönemler “psikotik atak” olarak adlandırılır. 

Peki ya şizofreni toplumu nasıl etkiler? Şizofreni, popülasyonun yaklaşık %1’ini etkiler, genellikle 25 yaşından önce başlar, yaşam boyu devam eder ve bütün sosyal sınıflardaki insanlarda görülür. Hastalık hakkında yaygın bir bilgisizlik olduğundan, hasta ve aileleri sıklıkla yetersiz bakım ve sosyal dışlanmadan yakınırlar. Böylesine zor bir hastalığın tedavisinin nasıl olduğunu merak etmişsinizdir diye düşündüm. Öyleyse cevaplıyorum: maalesef ömür boyu kullanmaları gereken ilaçlar var. Şizofreni tek bir hastalık olarak tartışılmış olsa da olasılıkla heterojen etiyolojili bir grup bozukluğu içerir ve kapsadığı hastaların klinik görünümü, tedaviye yanıtları ve gidişleri farklıdır. Kesin tedavi ise hala bulunamadı ancak hastalığın teşhisiyle ilgili bir gelişme var! Şizofreninin tek bir saç teli ile teşhis edilip edilemeyeceği hakkında çalışmalar yapılıyor.

Umuyorum ki çalışmalardan olumlu sonuçlar alınır. Sağlıcakla kalın!


Like it? Share with your friends!

79

Psikoloji ve Şizofreni

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format