Protein Tozu Zararlı Mı?


Bugün, “Kanka bunu kullanırsan bırakınca sarkıyormuş.”, “Oo sen bunun sayesinde bu hale gelmişsin.”, “Bunlar çok zararlıymış benden söylemesi.” gibi duyumlara neden olduğumuz bir üründen bahsedeceğim. Evet, birçoğunuzun aklına geldi neden bahsettiğim. Bugün “protein tozu” hakkında birkaç şey karalamak istiyorum. Birçok insanın zararlı olarak gördüğü, kullanıldığında bir anda Arnold Schwarzenegger’e dönüştürdüğü düşünülen protein tozu, aslında sanıldığı gibi bir şey değil. Protein, sporcuların kas kütlesini arttırması için gereken vazgeçilmez bir besin türüdür ve eğer bir sporcu gerçekten kas kütlesini arttırmak istiyorsa her gün hatrı sayılır miktarda protein alması gerekir fakat ne yazık ki bu iş sanıldığı kadar kolay değildir.

Bir kişi her gün kilosunun yaklaşık olarak, gramaj cinsinden, 1.5-2 katı kadar protein alması gerekir. Örnekle açıklayacak olursak; 80 kilogram bir kişinin her gün 140-150 gram civarında protein alması gerekir. Peki sizce 1 adet yumurtada kaç gram protein var? Ben açıklayayım, sarısında 3 gram beyazında 3 gram olmak üzere yalnızca 6 gram protein vardır. Ayrıca yumurta sarısının fazla yenmesi sonucu kolesterol ve yağlanmanın artacağını unutmayalım. 1 litre sütte ise 25-30 gram arasında protein bulunur.

Protein alımının ne kadar zor olduğu anlaşılmıştır diye tahmin ediyorum. Ayrıca sporcu bu protein miktarını 1 gün değil her gün almak zorundadır. Protein tozuna dönecek olursak, protein tozunun bir ölçeğinde kalitesine göre değişerek 20-30 gram arasında protein var. Yani protein tozu kullanınca yemek yemeye gerek kalmıyor gibi bir durum yok. Sporcular protein tozunu, gün içerisinde alması gereken miktarda ufak bir açık kaldıysa o açığı kapatmak için kullanır. Sonuçta protein tozu da parayla satın alınan bir şey ve ne kadar fazla kullanılırsa o kadar hızlı biter. Bunun yanında elbette protein tozu yiyeceklerden alınan besin değerleri kadar sağlıklı değildir ancak sporcu ne kadar uğraşırsa uğraşsın bazen protein açığı oluşabiliyor. Bu açığı da protein tozunu su veya süt ile karıştırarak kapatıyor.

Protein Tozu Zararlı Mı?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format