Polina Chursanova Röportajı


1- Günümüzde sosyal medyanın gücü göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Bu işin içinde olan biri olarak sosyal medya hakkındaki düşüncelerin neler?

Sosyal medya kullanımı artık hepimizin günlük bir rutini haline geldi. Her şeyde olduğu gibi tüm sosyal ağların yaşantılarımızda hem çok iyi hem de çok kötü etkileri olduğuna inanıyorum. Bir yandan gücü hayatları değiştirmeye, insanları iyi hissettirmeye, bilgilendirmeye yetiyorken öbür yandan da doğru kullanılmadığı anlarda hayatlarımızı pek çok yönde olumsuz etkileyebiliyor. Günümüzde “sosyal medyanın gücü” gibi bir gerçek varken aslında bu gücü nereye kullandığımız ve bu güçten ne kadar beslendiğimiz önemli bence.

2- YouTube’a başlarken nasıl bir beklentin vardı? Şu an geldiğin noktayı düşündüğünde bu beklentin karşılandı mı?

Sanıyorum ki en büyük şansım YouTube’a başlarken hiçbir beklentiyle başlamamamdı. Bir lise öğrencisi olarak tek istediğim biraz kafamı dağıtmak ve yaratıcı bir şeyler ortaya koymaktı. O dönemlerde oyuncu olma hayalim vardı ve kamera önünde olmayı zaten çok seviyordum. YouTube benim için aslında minik bir set oldu. Yeni dönem televizyonuna benzetebiliriz.

3- Artık New York’ta yaşamaya başladın, İstanbul’da çok özlediğini düşündüğün şeyler neler?

Aslında birçok şey. New York’u ne kadar sevsem de İstanbul beni büyüten yer; birçok anımın olduğu, arkadaşlarımın olduğu yer. Sanıyorum ki en çok beni orada çevreleyen insaları özlüyorum.

4- “Hayatımın dönüm noktası” olarak tanımlayabileceğin bir olay var mı?

Yıldız Teknik’te hazırlıktayken babamın bana yolladığı aylığın neredeyse tamamıyla ikinci el bir kamera almıştım. O an nedense bunu yapmam gerekiyormuş gibi hissediyordum. Cebimde o ay yemek yemeye ve ulaşıma yetmeyecek kadar para kalmasına rağmen o kamera hayatımı değiştirdi. Belki şu an olsa yüz kez düşünür bunun mantıklı bir hareket olmayacağına karar verirdim ama iyi ki o zaman kalbimi dinlemişim diyorum.

5- Hayallerinin peşinden gitmek konusunda örnek alınası birisin. Şu an bu röportajı okuyanlar arasında belki de olduğu yerden memnun olmayanlar ve bunun için adım atmak isteyenler var. Onlara ne söylemek istersin?

Bir şeye cesaret edemediğim anlarda hep kendime “Yaparsam en kötü ne olabilir?” sorusunu soruyorum ve dürüstçe cevap vermeye çalışıyorum. Farkettim ki adım atmaya en korktuğum, hayatımda değiştirmek istediğim ve hep “ama” diye başladığım şeylerin ucunda çoğu zaman altı boş bir korku oluyor. Eğer kendime sorduğum bu sorunun cevabı gerçekten üstünden gelemeyeceğim bir sonuç doğurmuyorsa da “Kendi hayatımı sadece ben değiştirebilirim.” diyip yapmaya başlıyorum.

6- Geçmişe dönme şansın olsa o zamanlardaki Polina’ya ne söylemek isterdin?

“Sakın insanlar seni anlamıyor ya da desteklemiyor diye sen yolundan vazgeçme ve şaşma. Doğru bildiğin yöne yürüdükçe hayat zaten karşına bu yolu seninle paylaşacak ve benzer hedeflere yürüyecek doğru insanlar çıkaracak.”

7- Bir özelliğini değiştirecek olsan bu ne olurdu?

Eskiden olsa sanırım fevriliğim derdim ama bunu zaten değiştirmek üstüne çalışmalarımız devam etmektedir.

8- Amerika’da öğrenci olmanın avantajları ve dezavantajları neler? İstanbul’daki öğrencilik yıllarınla kıyasladığında nasıl farklar var?

Tüm Amerika için değil ama özellikle New York için konuşmak gerekirse; dünyanın her yerinden insanlar buraya belli şeyleri başarmak hedefiyle geliyor. Sadece okulda değil, girdiğim her ortamda birbirinden farklı ve işinde iyi insanlarla tanışıyorum ve onlardan her seferinde yeni bir şey öğreniyorum, ilham alıyorum. Gelen herkesin ayrı bir hikayesi var; ayrı hedefler, hayaller ve çalışma azmi. Tüm bunlar özellikle öğrencilik yıllarında insanı çok besliyor bence.

9- 2019 hedeflerine ne ölçüde ulaşabildin? 2020 için planların neler?

Aslında özellikle dönüp 2019 hedef listeme bakmadım çünkü biliyorum ki çok düşünmeden oturup 150 tane madde yazmıştım geçen yıla başlamadan önce. Bu yıl bu konuya biraz daha planlı yaklaştım. Az ve öz olarak birkaç şey yazdım ama en önemlisi “Kendime en yakın arkadaş olmayı öğrenmek.” Somut bir şey olarak Fransızca’ya başlamak. Şimdilik sadece “Bonjour!”

10- Yaptığın seyahatlerde en unutamadığın şehir veya ülke hangisi? Sırada gitmek istediğin neresi var?

Çok değişik bir yer adlandırmak isterdim ama “Paris” diyeceğim. Kesinlikle bu şehre karşı farklı duygular besliyorum ve hayatımın kısa da olsa bir döneminin orada geçmesini çok istiyorum. Gitmeyi istediğim yerlerden biri ise Hawaii!


Like it? Share with your friends!

71

Polina Chursanova Röportajı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format