Pink FloydPink Floyd, müzik dünyasının önde gelen müzik gruplarındandır. Bu yazımızda sizlere kısaca bu efsanevi gruptan bahsedeceğiz.
Pink Floyd, genel olarak “progresif rock” türünde eserler vermiştir. Grubun dünya çapında en çok albüm satışı yapan grup unvanını alması, onların ne kadar başarılı olduğunu göstergesidir. Video kliplerinde kullandıkları epik ve yönlendirici ögeler ile geleceğin sanatını etkilemesi, grubu ölümsüz yapmıştır.

Grubun kuruluş döneminden de kısaca bahsedecek olursak 1965 senesinde efsanevi gitarist Roger Waters ve Nick Mason ikilisinin ‘Sigma 6’ adını kullandıkları grup ilk olarak Londra’da piyasaya çıktı. Bir sene sonra Rick Wright’ın gruba katılımı gerçekleşti. Grubun adı bu dönemde sıklıkla değişiyordu. Grup bu dönemde yaptıkları müzik tarzını ‘rhtym and blues’ olarak nitelendiriyordu. Bir süre sonra ‘blues’ türünden uzaklaşıp ‘rock’ tarzında eserler vermeye başlanınca grubun bazı üyeleri gruptan ayrıldı. Bu dönemde grubun adı hala değişmeye devam ediyordu ama gruba sonradan dahil olan Syd Barrett’in aklında şu anda da bildiğimiz o efsanevi “Pink Floyd” fikri oluştu. Grup adı herkesin hoşuna gitmişti ve grubun ölümsüzleşmesine katkı sağlayan nedenlerden biri oldu.

Grubun ilk çalışmaları ‘psychedelic rock’ tarzından epey uzaktı. Caz müziğinin oldukça beğenilen ve dinlenilen bir döneminde kuruluşu gerçekleşen grup, alt yapısını ve kullanılan enstrümanlarını caz müzik tonlarında ve akorlarında tutarak ayarlamaktaydı. Zaman içinde kendi tınılarını yakalayarak, caz ve ‘psychedelic rock’ karasında kalan kendi tarzlarını oluşturdular. İşte bu tarz oluşumu ise aradan on yıllar geçse bile unutulmayacak ve sürekli olarak müzik türlerini etkileyecek Pink Floyd gerçeğinin ortaya çıkmasıydı. Zamanın müzik otoritelerini de aşan bir başarı yakalayan Pink Floyd, bir anda dünya müzik piyasasını da sarsmıştı.

Pink Floyd artık gelişiyordu fakat bu dönemde Syd Barrett’in ruh sağlığında bazı problemler ortaya çıkmıştı. Bu durum konserlerdeki performansını dahi olumsuz etkiliyordu. Bu dönemde David Gilmour gruba Barrett’in yanında alındı. Daha sonra ise Barrett gruptan ayrılmak zorunda kaldı ve Pink Floyd’u yepyeni bir dönem bekliyordu.
Aradan seneler geçti ve Pink Floyd denilince aklımıza gelen ilk şarkı olan ‘Another Brick In The Wall’ şarkısının da yer aldığı ‘The Wall’ albümü ortaya çıkacaktı. Nitekim de Kasım 1979’da albüm piyasaya sürüldü. Albümün ana teması, “Pink” adındaki bir karakterin doğumundan başlayarak yaşamının tüm süreci incelenmekte; savaş, babaya duyulan hasret, eğitim sisteminin yansımaları, aldatma gibi konular işlenmekteydi. 1982 senesinde, Alan Parker tarafından albüm ile aynı adı taşıyan bir de film çekildi. Film, Cannes Film Festivali’nde de gösterildi.

Pink Floyd

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format