Philae, Kuyruklu Yıldızda Uykuya Daldı.


Geçtiğimiz günlerde Rosetta uzay aracına bağlı Philae isimli uzay sondası, Churyumov-Gerasimenko isimli kuyruklu yıldızın yüzeyine iniş yaptı. Rosetta’dan sabah saatlerinde ayrılan Philae’nin kuyruklu yıldıza ulaşması yaklaşık 6.5 saat sürmüştü.

İlk kez bir kuyruklu yıldızı bu kadar yakından tanıma fırsatı bulunacak olmasının yanı sıra, Philae’nin alacağı veriler dünyada hayatın oluşumu ile ilgili ipuçları verecek. Philae’nin zeminden örnekler alması ve üç laboratuvar cihazıyla deneyler yapması bekleniyor. Spektrometre yardımıyla incelenen maddelerin türleri belirlenecek, kuyruklu yıldızda bulunan moleküllerin yapısı aydınlığa kavuşacak. Kameralar yardımıyla ilk kez bir kuyruklu yıldızın haritası çıkılacak ve 67P/Çuryumov-Gerasimenko haritalanmış ilk kuyruklu yıldız olacak.

Bugün sabah saatlerinde ESA’dan gelen bilgilere göre Philae, enerjisinin tükenmesi sonucunda kuyruklu yıldızda uykuya daldı. Son enerjisini de edindiği bulguları Dünya’ya göndermek için kullanan olan Philae, kayanın arkasında kalması nedeniyle Güneş ışığından yararlanamadı ve uzay modülünün pili tükendi. Dünya’ya gönderdiği bulgular incelenirken, uzay aracı Rosetta 2015’in sonuna kadar kuyruklu yıldızın yörüngesinde kalacak.

Philae, Kuyruklu Yıldızda Uykuya Daldı.

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format