Pera Röportajı


Yeni bir albümü sevenlerinizle buluşturdunuz. Ortaya koyulan her üründe olduğu gibi bu albüme de gelen olumsuz yorumlar oldu. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Bu albüm içinize sinen bir çalışma oldu mu?

Yaptığımız her albümde içimize en çok sinen şarkıları kaydediyoruz. “Mutlu Ol” da içimize çok sinen bir albüm oldu. Albüm süreci, tüm grup üyelerinin sıkıntılı dönemler geçirdiği bir zaman diliminde gerçekleştiği için bu durumun albümün ruhuna yansımış olabileceğini düşünüyoruz. Depresif bir albüm oldu. Müzikal olarak da daha olgun bir albüm bizim için. Her zaman içimizden gelen müziği yapıyoruz. Bu da böyle devam edecek. Önümüzdeki zamanlarda çok daha enerjik işler de yapabiliriz. Albümler hep yapıldığı dönemin ruh halini taşıyor. Olumsuz eleştiriler dikkat çekmiş olabilir ama çok daha fazla olumlu yorum var. Bunu da belirtmek gerek.

Albüm hazırlık sürecinde en çok sevdiğiniz dönem hangisi? Bu albümü hazırlarken çok eğlendiğiniz ya da keyif aldığınız bir an oldu mu?

Albüm kaydetmenin en çok keyif veren yanı, üzerine çok düşündüğümüz şarkıların yavaş yavaş gerçek olmaya başladığı anlar oluyor. İlk yapıldığında sadece tek gitar vokal olan şarkılar diğer enstrumanların da eklenişiyle ete kemiğe bürünmeye başlayınca çok keyif alıyoruz. Bazen kayıtlar sırasında planlanmayan bir partisyon yazılabiliyoruz, güzel bir vokal namesi ya da davul atağı çıkabiliyor. Bu herkesin keyfini yerine getiriyor. Müziğin birleştirici ve iyileştirici gücü olduğunu zaten biliyoruz. Albüm kayıt dönemlerinde daha da ortaya çıkıyor bu durum bizim için.

Görünüşe bakılırsa klipler kadar sözler videolarına da önem veriyorsunuz. Bunun bir nedeni var mı?

Albümlerinde çok sayıda şarkıya yer veren bir grubuz. Tabi 13-14 şarkıya klip çekmek mümkün olmuyor. Şarkıların sözlerinde gerçek zamanlı okunabileceği videolar zaten dünyada da kabul görmüş bir durum. Biz de bu şekilde paylaşmayı çok seviyoruz. Sadece bir fotoğrafla YouTube’a yüklemekten daha çok içimize sinen bir durum.

Önceki albümlerinizle kıyasladığında bu albümün en dikkat çekici farkı ne oldu? Neyi daha iyi yaptığınızı söyleyebilirsiniz?

Neyi daha iyi yaptığımız bizim değil dinleyicinin cevap verebileceği bir konu. Kendi adımıza konuşmak gerekirse biz daha müzikal bir albüm yaptığımızı düşünüyoruz eskiye nazaran. Şarkılar artık bizim değil, dinleyicinin. Şarkıların onlarda neler hissettirdiğine onlar karar verecek.

Rock müzik, dünya genelinde çok fazla dinleyicisi olan bir tür. Bu işi hakkıyla yapan birçok grup var. İçeride ve dışarıda etkilendiğiniz, beğendiğiniz gruplar hangileridir?

Genelde yabancı rock müzik dinliyoruz. Kaliteli yapılmış her türden müziğe de ilgimiz var. Beraberken ruh halimiz o gün dinleyeceğimiz müziği belirliyor. Enerjik günlerimizde Metallica, Bring Me The Horizon gibi sert müzikler dinliyoruz. Bazen Hans Zimmer’den canlı bir performans açıyoruz.

Pera’yı Pera yapan bir dönüm noktası, olay veya özellik var mı?

Henüz ilk albümü çıkmış, çok da dinlenmeyen bir grupken yaşadığımız bir kırılma anı var. Kuzey Güney dizisinin yönetmeni Hilal Saral “Sensiz Olmaz” şarkısını dizide kullanmak istiyor ve şarkı bu sayede bir gecede 6 ayda almadığı izlenmeyi alıyor. Akabinde dizinin müziklerini yapan Toygar Işıklı ile tanıştık. Bu sayede şu an bu röportajı yapabiliyoruz. Hilal Saral bizi milyonlarla tanıştırdı bir gecede. Hala nasıl teşekkür edeceğimizi bilemiyoruz.

İçinde yer almak istediğiniz veya içinde olduğunuz için mutlu olduğunuz festivaller neler ve bunlar hakkında ne düşünüyorsunuz?

Milyon Yapım’ın düzenlediği her festival çok keyifli geçiyor. Çok defa sahne aldığımız için sahne arkasında da bir çok dostumuz oldu o festivallerde. Evimiz gibi, asla yabancılık çekmiyoruz gittiğimiz zaman. Sahne anı da çok keyifli geçiyor. Açık hava festivaller rock sound’unun da en iyi duyulduğu yerler. Biz de gitarların sesini biraz daha açıyoruz.

Yurt dışına açılmak ve oradaki kalplere de hitap etmek hayalleriniz arasında mı?

Elbette. Zaten bir kaç defa Almanya’ya gittik, gerek Türk gerek Alman dinleyicilerimiz çok büyük ilgi gösterdiler konserlere. Bu sene planladığımız bir Avrupa turnemiz var. Avrupa’nın da bir çok ülkesine gitmek istiyoruz.

Oğuzhan Uğur ile olan arkadaşlığınız ortada. Birlikte bir eser görebilir miyiz ileriki günlerde?

Oğuzhan bizim çok eski dostumuz. Sık sık da bir araya geliyoruz. Sanatçı dostlarımızla bir araya gelince her zaman projelerden konuşuyoruz. Bazıları gerçekleşiyor, bazılarına da zaman bulamıyoruz. Şu an için net bir şey demek doğru olmaz.

Okuyucularımıza vermek istediğiniz bir tavsiye var mı?

Hayatlarında her zaman müziğe yer versinler. En kötü zamanlarında müzik yardımcı olacaktır ve iyileştirecektir. Profesyonel müzikle ilgilenenler de varsa ve kendilerine inanıyorlarsa asla pes etmesinler. Pes edip de asla gün yüzüne çıkamayan bir çok mükemmel müzisyen var çünkü. Tüm okuyucularınıza iyi günler diliyoruz.

Pera Röportajı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format