Parlak Bir Gelecek


Bu yaz bütün Dünya gördü ki, Türk Basketbolu’nun geleceği çok parlak.Öncelikle 20 Temmuz 2014 tarihine gidelim. 2014 Ümit Erkekler (U20) Avrupa Basketbol Şampiyonası Yunanistan’ın Heraklion kentinde gerçekleşti. Turnuvanın başından sonuna kadar çok etkili bir Türk Milli Takımı vardı. Bu etkili oyunun sonucunda 20 Temmuz akşamı Türkiye, İspanya ile final maçına çıktı. Maç baştan sona çok çekişmeli gitti ancak maç sonunda Türkiye 65-57 galip gelerek basketbol tarihinde ilk defa Ümit Erkekler Avrupa Şampiyonu oldu. Milli takımda karşılaşmayı 20 sayıyla tamamlayan Cedi Osman ise turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi.

Bu tarihten iki hafta sonra ise takvimler 3 Ağustos 2014 ü gösteriyordu. 2014 Genç Erkekler (U16) Avrupa Şampiyonası Konya’da düzenleniyordu. Konya’daki bu turnuvada genç millilerimiz çok çekişmeli ve başarılı maçlar çıkardı. Sonunda da 3 Ağustos’ta Sırbistan ile final maçına çıkan ve karşılaşmayı 85-68 kazanan Türkiye, üst üste ikinci kez Avrupa Şampiyonu oldu. Evet, üst üste dedim çünkü geçen sene de Türkiye genç erkeklerde Avrupa Şampiyonu olmuştu. Bu seneki turnuvanın en değerli oyuncusu ise mili takımımızdan Egemen Güven oldu.

Bu seneki ve geçen senelerdeki başarılarımıza göz atalım:

2012 Yıldız Erkekler (U16) Avrupa Şampiyonu, 2013 Genç Erkekler (U18) Avrupa Şampiyonu, 2014 Genç Erkekler (U18) ve Ümit Erkekler (U20) Avrupa Şampiyonu.

Son üç yılda kazanılan başarılara bakınca bir Türk olarak ben ve eminim hepimiz çok umutlanıyoruz. Artık ülkemizde futbolun düşüşe geçtiği bu zamanlarda ülke basketboluna sarılma vaktimiz gelmiştir. Umarım gençlerimiz bu harika başarılarını ileri yıllarda A Milli Takıma da yansıtırlar ve artık basketbolda bir ekol haline geliriz. Bunun için kulüplerimize çok büyük bir iş düşüyor. Artık gereksiz ve isimsiz sadece yabancı olduğu için transfer yapmak yerine yetenekli gençlerimize hak ettikleri şansı verme zamanı gelmiştir.

Ahmet Özyurt & Duhan Kaygısız

 

Parlak Bir Gelecek

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format