Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız!


Otizm sözlükte içeyöneliklik anlamına gelen, doğumdan sonraki üç yıl içerisinde ortaya çıkan, çoğunlukla beyindeki damarlardan birinin tıkanıklığı sonucu oluşan bir hastalıktır. Sözlükteki tanımından da anlaşılacağı üzere Otizmli çocuklar diğer insanlara göre biraz daha içine kapanık olmakla beraber iletişim kurma, sorulara cevap verme, hareket kısıtlılığı ya da aynı hareketleri devamlı yapma ve söyleneni tekrarlama gibi belirtiler gösterir.

Otizmin günümüzde geçmişe oranla daha fazla olduğu söylenmekle birlikte otizme karşı olan eğitimler daha fazla arttığı ve toplumun bu konuda daha da bilgilendiği söylenir. Fakat Otizmin belli bir oranda arttığının doğru olduğunu kabul etmeme karşı önceden insanların bu şekilde rahatsız olan çocuklarından utanmalarını ve toplum  içinde çıkarmadıklarını hepimiz az çok duymuşuzdur. Öncelikle hepimizin de bildiği gibi anne ve baba olmak umuduyla bekleyen ebeveynlerin hiçbiri bu durumla karşı karşıya kalmak istemezler.

 

otizmyazı

Ancak geçenlerde sosyal medyada okuduğum bir yazıda şöyle bir benzetme yazısı okumuştum. “Bu hastalık  İtalya’ya tatil için bilet alan bir kişiye benzer. Kişi kendini Rönesans’ın doğum yeri olan Floransa, aşkın şehri olan Milano için hazırlar ve tam tatil için İtalya’ya gitmeyi planlarken sonra bir karışıklık olduğu anlaşılır ve kişinin biletinin aslında Hollanda olduğunun anlaşılmasıdır. Kişinin tek yapması gereken Hollanda hakkında biraz bilgilenmesi ve çeşitli kültürleri, renkli rüyaları tadacağı Amsterdam’ı keşfetmesidir.” Gerçekten de bu benzetmenin yerinde yapıldığını düşünüyorum. Otizmli çocuklar keşfedilmesi gereken gizemli ve bir o kadar da parıltılı bireylerdir. Otizm; herhangi bir eksiklik değil, farklılıktır. Otizmin farkındayız , onların yanındayız.

 

esrayazar

Otizmin Farkındayız, Onların Yanındayız!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format