Ölümünün 31. Yılında Büyük Bir Özlemle…


Hababam Sınıfı’ndaki Hafize Ana ile hafızalara kazınan “Neşeli Günler”in inatçı turşucusu Saadet Hanım’ın, bir dönemin çocuklarını “Uykudan Önce” masallarıyla büyütmüş kadının, Türk Sineması’nın unutulmaz kadını Adile Naşit’in aramızdan ayrılışının 31. yılı. 

17 Haziran 1930 doğumlu olan Adile Naşit, tiyatrocu bir aileden geliyordu. Annesi Ermeni kökenli tiyatro oyuncusu Amelya Hanım, babası ünlü komedyen Komik-i Şehir Naşit, Ağabeyi Selim Naşit ve 1950’de evlendiği ilk eşi Ziya Keskiner de tiyatro sanatçısıydı.

14 yaşında serüveni başlayan Adile Naşit, sayısız tiyatro gösterilerinin ardından sinemaya yoğun şekilde 1970lerde girdi ve hayatı boyunca 81 filmde rol aldı. 1976’da “İşte Hayat” adlı filmdeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülünü kazandı.

Rıfat Ilgaz’ın ölümsüz eserlerinden Hababam Sınıfı’ndaki “Hafize Ana” karakteriyle Türk halkının gönlünde taht kurdu. Sinema ve tiyatro oyunlarında kendine has üslubu ve yarattığı “anne” figürü onu Türk Sineması’nın Unutulmazları arasına kattı ve 1985’te “Yılın Annesi” seçildi. Bu ömrü başarılarla dolu kadın, bağırsak kanseri olması ve bünyesinin daha fazla kanserle savaşamamasından dolayı 11 Aralık 1987’de aramızdan ayrıldı. Yaptığı işlerle öne çıkan ve aslında hiç anne olmamasına rağmen milyonların annesi olan bu kadını bir ömür boyu hatırlayacağız.

Ölümünün 31. Yılında Büyük Bir Özlemle…

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format