Bu Hafta #NeYapsak?


Kafe – ŞAİRLER KAHVESİ @Akaretler

Çayınızı karıştırırken Sait Faik ile göz göze geliyorsunuz. Kahvenizi yudumlarken Orhan Kemal önündeki kağıda bir şeyler karalıyor. Kadeh tokuştururken Orhan Veli, Edip Cansever ile koyu bir sohbete dalıyor. Az ileride Cemal Süreya ile Can Yücel atışıyor. Dilerseniz daha gerilere gidelim. Mesela; Yahya Kemal’in, Ahmet Hamdi’nin, Peyami Safa’nın bir köşeden çıkageldiği yıllara… Beşiktaş’ta Şairler Parkı’nın karşısına konuşlanmış Şairler Parkı arkadaşlarınızla sohbet ederken bir yandan güzel kahve sunumu ve şiirler eşliğinde iş, okul stresinizi Şairler Kahvesi’nde atmanızı sağlıyor. Mekanın içinde bulunan koridora baktığınızda duvarlarda oraya gelen insanların şiirleri, yakarışları, sevdiği insanlara “Belki bir gün gelir de okur.” diye bıraktıkları mektupları göreceksiniz. Hafta sonları Şairler Kahvesi gençlerin uğrak mekanı. Özellikle de brownie & latte kombinasyonunu tavsiye ediyoruz.

Kim o, deme boşuna 

Benim, ben.. 

Öyle bir ben ki gelen kapına 

Baştan başa sen!  

-Özdemir Asaf

Film – BOHEMIAN RHAPSODY

Efsanevi İngiliz müzik grubu Queen’in solisti Freddie Mercury’nin hayatını anlatan filmin başrolünü Rami Malek üstleniyor. Filmi izlerken Queen’in oluşma sürecinden Live Aid konserine kadar geçen zamana tanıklık ediyoruz. Bu süreçte Freddie Mercury’nin nasıl ikonik bir karakter olduğuna, Queen’in kural tanımayışına, tabuları yıkıp ilklere imza atmasına şahit oluyoruz. Film iki saatin üzerinde uzun bir yapım olmasına rağmen hiç sıkmıyor. Queen’i hiç dinlemeyenlerin bile hazzı hissedip yeteneği gördükten sonra Queen hayranı olmaları mümkün. Filmin sonunda, 1985 yılındaki Live Aid konserini canlı izlemişsiniz hissi veren sahne bittiğinde kendinizi filmden değil de konserden çıkıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Vizyondan kalkmasına az bir zaman kalmışken bu zevki yerinde tatmanızı kesinlikle tavsiye ederiz. İyi seyirler !

Kitap – KARDEŞİMİN HİKAYESİ

Karadeniz’in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan Podimak köyünde geçen her gün, birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı fakat bir gün Ahmet’in kapısının ısrarla çalınmasıyla hikaye başladı. Hikaye; sessiz sedasız insanların hayatlarını yaşadığı bu köyde, Arzu’nun ölmesiyle oluşmaya başlar. Bir gün genç gazeteci bir kızın Ahmet’in kapısını çalmasıyla kader ağlarını örmeye devam eder. Ahmet cinayet hakkında bir şey bilmemesine rağmen anlattığı hikayelerle gazeteci kızı evinde tutmayı başarır ve yaşını almış olmasıyla birlikte gazeteci kıza karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Filmlerde olduğu gibi aşkların mutlulukla son bulduğunu hayal ederken Kardeşimin Hikayesi düşündürücü olay örgüleriyle aşkı, ihaneti, ihtirası bize ters köşe yaparak anlatıyor. Kitabın kapağında gördüğümüz Rene Magritte’in ünlü tablosu aslında bize kitaba başlamadan nasıl bir olay izlendiğini anlatıyor. Kitap, Agatha Christhe’nin cinayet romanlarından esintiler taşıyor. Aynı zamanda Marquez Türkali’nin kitaplarında bulunan, yaşı geçmiş erkek tarafından günümüz zamanın kadınına duyulan gizli istek ve korkak bir aşk benzer bir şekilde Kardeşimin Hikayesi’nde de karşımıza çıkıyor. Size tavsiyemiz; kütüphanenize Zülfü Livaneli’nin bu eşsiz kitabını ekleyip keyifli bir okuma deneyimi yaşamanızdır.
“Aşk dünyadaki en tehlikeli,en öldürücü duygudur.”

Sergi – SALT GALATA

Salt galata, Fransız asıllı Levanten Mimar Alexandre Vallaury tarafından Bank-ı Osmanî-i Şahane için tasarlandı ve 1892 yılında hizmete açıldı. Bina, anıtsal ölçeğinin yanı sıra ön ve arka cephelerde kullanılan neoklasik ve oryantalist mimari üsluplardaki şaşırtıcı farklılık dolayısıyla İstanbul’da benzersizdir. Tamamlandığı günden itibaren çok çeşitli vesilelerle yapısal müdahalelere maruz kalan binanın yeniden işlevlendirme çalışmaları Ağa Han ödüllü Mimar Han Tümertekin yönetiminde mimarlar tasarım tarafından yürütülüyor. Salt Galata, halen devam eden mimari çalışmalar kapsamında binanın özgün karakterini ortaya koyacak biçimde eklerinden arındırılıyor ve mekânsal kurgusu çok katmanlı programın gereksinimlerine göre düzenleniyor. Salt Galata, basılı ve dijital kaynakları erişime açan salt araştırma, 230 kişi kapasiteli oditoryum, yeniden tasarlanan Osmanlı Bankası Müzesi, çok sayıda katılımcıyla çalışmaya elverişli atölyeler, arşiv malzemelerini gün ışığına çıkaran açık arşiv, kafe ve restoran, mağaza ve sergi alanlarını içeriyor. Mutlaka gidip gezmenizi tavsiye ederiz.

Tiyatro – KİBARLIK BUDALASI

Moliere’in ölümsüz eseri Kibarlık Budalası, 9 yıldır Tiyatro Kedi bünyesinde oynanmakta olan oldukça eğlenceli bir komedi tiyatrosu. Türkiye’nin hemen her şehrini gezen oyun 29 Kasım Perşembe günü Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde izleyicisiyle buluşuyor. Başrolünde usta oyuncu Haldun Dormen ve yönetmen koltuğunda Hakan Altıner’in olduğu Kibarlık Budalası neredeyse her kelimesinde ayrı bir mizah içeriyor. Hem eğlenmek hem de kaliteli vakit geçirmek için mutlaka gitmenizi tavsiye ettiğimiz bu oyunu bol bol gülerek keyif alarak izleyeceğinize inanıyoruz.

Konser – ATHENA

90’lı yıllardan beri yurt dışında ve yurt  içinde sayısız konser veren festivallerde yer almış Athena, Türkiye kökenli ska ve punk rock grubudur. Eğlencenin adresi denilenebilir. Athena konserleri, gerek eğlenceli gerek slow şarkılarıyla, sahnede olan enerjileriyle sizin de aşırı eğlenebileceğiniz konserlerden biridir. Genelde konserleri 3 saat sürüyor ama bu 3 saat bile size çok az geliyor ayrıca ortamdaki insanlarda aynı tarz müziklerden hoşlandıklarından ortamın enerjisi unutulmaz bir an yaratıyor size. En çok bilinen ve sevilen şarkılarından bir kaç tanesi ise; Ben Böyleyim, Arsız Gönül, On İki Dev Adam, Yalan, Kafama göre.  Aralık’ta Dorock XL Beşiktaş’ta olacak Athena konserini kaçırmayın!

Bu Hafta #NeYapsak?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format