Netflix’te Black Mirror: Bandersnatch Rüzgarı!


Bir film ya da dizi izlerken seçim yapabileceğinizi ve karakterin kaderini sizin belirleyeceğinizi söylesek inanır mıydınız ya da tüm filmin sizin seçimlerinize göre şekil alacağını söylesek? İşte Netflix tam da böyle bir interaktif bir film yayınladı.”Bandersnatch” isimli film Netflix aracılığıyla Black Mirror’In 5. sezonundan bağımsız bir şekilde 28 Aralık Cuma günü yayınlandı. Birçok değişik seçim olan yapımda filmin gidişatını siz belirliyorsunuz. Yapmak istemediğiniz bir şey mi yaptınız? Merak etmeyin tercihinizi geri alıp değişik ihtimallere yönelebiliyorsunuz. Bu seçtiğiniz ihtimallerin gidişatı da sizi birbirinden farklı sonlara götürüyor. Netflix’in bu tarz interaktif yapımlarını artık uygulamadaki filmin üzerindeki kırmızı bej işaretten anlayabileceksiniz ve bu interaktif yapımları sadece farenizin yapacağı bir tıkla yönetebileceksiniz.

Filmin içeriğinden kısaca bahsetmek gerekirse; yapım bizi kendi dünyasında yaşayan Stefan ile karşılıyor. “Kendi dünyası” mecaz bir söyleyiş değil arkadaşlar. Film, oyunlarla yarattığı farklı gerçeklikler olan bir dünya üzerine kurulu ve seyirci, bu dünyanın her anının bir uzaktan kumanda kadar ötesinde Stefan’ın ve aslında kendi yaptığı kurguyu bizim ona dayatmamız sürecinde gelişiyor. Film, çekim kalitesi adına övgüyü hak ediyor fakat senaryonun Black Mirror’ın diğer bölümlerinde olanlara göre biraz daha tekdüze kaldığını söylemek isteriz. İnsanı bir sonraki aşamaya heyecanla itecek bir senaryo olmasını dilerdik ama ilerlememizin nedeni hep mekanizmanın verdiği merak duygusuydu. Yine de film genel anlamda bir yeniliğin öncüsü olduğundan gayet geçerli mazeret olarak sayılabilir senaryonun “durağan” olması.

Netflix’in bu yapımla başlayıp bununla birlikte bu interaktif filmleri arttıracağını düşünüyoruz. Başka bir interaktif yapımda görüşmek üzere. İyi seyirler!

Netflix’te Black Mirror: Bandersnatch Rüzgarı!

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format