Netflix Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?


Birçoğunuzun da yakından takip ettiği gibi tüm dünyada dijital platformdaki yapımların yükselişi ve bunun nedenleri konuşuluyor. Özellikle Türkiye’de gencinden yaşlısına birçok insan, klasik Türk yapımlarından sıkılarak kendilerini daha farklı içeriklerin beklediği dijital platformlara yönlendirmiş durumdalar. Bunun en büyük nedenlerinden biri ise artık televizyon yapımlarındaki özgür ortamın eskisiyle kıyaslanamayacak hale gelmesi. Her ayrıntıya gelen sansürlemeler, farklı düşüncelere gelen baskılar… Bunlardan sıkılan sadece izleyiciler de değil tabii ki. Sektörün içindeki herkes bu durumdan sıkılmış ve bunalmış durumda. Bu nedenle de kendilerini dijital platformlardaki yapımlara atıp aslında işlerini en kaliteli şekilde nasıl yapabileceklerini fark etmek istiyorlar.

Bu platformlara hepimiz en azından bir aşinalığıyla da olsa aşinayız aslında. Bunların en önde geleni şüphesiz Netflix olur. Yayınladığı birçok dizi ve film ile dünya çapında insanların sevgisini kazanan platform, her sene üstüne biraz daha koyarak kendini geliştirmeyi başarıyor. Netflix’i başarılı yapan neden, yayınladığı dizi ve filmlerin sayısı değil elbette. İçerisinde o kadar özgün ve farklı kitlelere hitap eden yapımları barındırıyor ki, hangi yaştan ve kültürden olursa olsun herkes, sevdiği en az bir yapım bulabiliyor.

Son zamanlarda bu platformları seven insanları üzecek bir haber dolanıyor; bildiğiniz üzere mart ayında RTÜK kanunlarına yapılan eklemeler ile internet yayıncılığı da RTÜK denetimi altına girmişti. Söz konusu yönetmelik 24 maddeden oluşuyor ve internet üzerinden radyo ve televizyon yayını yapan kuruluşlar ile isteğe bağlı olarak tanımlanan izleyicinin istediği içeriği istediği zaman izleyebildiği platformlarla ilgili düzenlemeleri içeriyor.

Taslak yönetmelikte; radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayınlarını sadece internet üzerinden yapmak isteyen hizmet sağlayıcıların RTÜK’ten lisans alması gerektiği ve lisans başvurusunda sunulması gereken belgeler ile sürece dair ayrıntılar yer alıyor. Yönetmeliğe yönelik ifadelerin muğlak ve ucu açık olduğu eleştirisi yapılıyor. Ayrıca internet ortamından yayın lisansı alan medya kuruluşlarının yükümlülükleri arasında “abonelerine ilişkin istenilen her türlü bilgi ve belgeyi vermesi” ifadesinin de yer almasının abonelerin ve izleme alışkanlıklarının kayıt altına alınabileceği yönündeki kaygı yarattığı da dile getiriliyor.

Yapılan eleştirilerin genelinde yönetmeliğin hükümlerinin yeterince açık olmadığı konuşuluyor. RTÜK ise tavrında interneti değil, içeriği denetim altına almak istediğini vurgulasa da Netflix gibi platformların RTÜK’ün istediği buzlama, sansürleme gibi taleplerini pek de kabul etmeyeceğini az da olsa tahmin edebiliyoruz. Durum bu hale gelirse Netflix’in Türkiye’de yayınlanması yasaklanacak hatta Netflix’in yasak olduğu ilk ülke Türkiye olacak.

İnsanların tepkisinin ne olacağı ise bence çok ayrı bir konu haline geliyor. Sonuçta bu platformlara sarılmamızın başlıca nedeni yukarıda da bahsettiğim gibi özgür bir ortam olmasıydı. Şimdi ise bu özgürlük de ortadan kalkıyor. Sadece bize izletilmek istenen yapımları izlemek zorunda kalacağımız, bize dayatılmak istenen fikirlere maruz kalacağımız bir döneme giriyoruz. Umarım bu durum hiç yaşanmaz ve en azından bazı alanlarda özgür kalmanın verdiği rahatlığı hissedebiliriz.

Netflix Türkiye’de Yasaklanıyor Mu?

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format