Nasa’da Türk Bilim İnsanı


Dünyada adından akademik çalışmalarıyla söz ettiren Betül KAÇAR’dan göğsümüzü kabartacak bir haber daha geldi. Astrobiyoloji, moleküler biyoloji ve evrim alanlarında çalışmalarını sürdüren Türk bilim insanı Prof. Dr. Betül KAÇAR, NASA’nın evrendeki yaşam izlerini araştırmak için kurduğu ekibe kabul edildi.

Daha önce de birçok kez NASA’ya adını duyurmuş ve birçok faaliyette bulunmuştu!

20 yaşında Parkinson ve Alzheimer üzerine doktora çalışmasına başlayan Kaçar, 2010’da Atlanta’daki Emory Üniversitesi’nden doktora derecesi aldı. Doktora çalışmalarını Emory Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Parkinson ve Alzheimer hastalıklarına neden olan proteinler üzerine yapmış, doktora sonrası evrimsel biyoloji ve astrobiyoloji alanına geçiş yaparak kendi araştırma konusunu oluşturmuş, bu çalışması ile NASA Genç Araştırmacı ödülünü ve NASA Astrobiyoloji Enstitüsü ve NASA Egzobiyoloji araştırmacı ödüllerini almıştır. Evrimin molelüler mekanizmalarına yönelik anlayışımızla ilgilenen Kaçar, doktora sonrası çalışmalarını NASA’da sürdürdü. Aynı zamanda eğitim ve bilgiye ulaşım sıkıntısı çeken gençler için dünyadaki tek astrobiyoloji eğitim platformu olan NASA- SAGAN’in kurucuları arasındadır.

Türk bilim insanı, 2017 yılından bu yana Arizona Üniversitesi Astronomi ve Moleküler Hücre Biyolojisi alanında çalışıyor. Arizona Üniversitesi’nden profesörlük teklifi alan Betül Kaçar, aynı zamanda Tokyo Teknoloji Enstitüsü’nde yardımcı doçent kadrosuyla araştırmalarını sürdürüyor. NASA’dan aldığı bursla astrobiyoloji çalışmalarına başlayarak Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak bu çalışmalarına devam ediyor.

Betül KAÇAR’a hayatı sorulduğunda şu sözlerle anlattı: “İstanbul doğumluyum. Ailem Giresun Bulancaklı. Çocukluğum Giresun Bulancak’ta geçti. Üniversitede Marmara Üniversitesi Kimya Bölümü’ne girdim. Kimya, okumak istemediğim bir bölümdü fakat bir şekilde denk geldi diyelim. Ben ne ile karşılaşırsam daha pozitif bir şekilde, hayatımda bunu nasıl bir fırsata dönüştürebilirim diye düşünerek yaşamaya çalışıyorum. Genelde yapım böyledir, o zamanlar da böyleydi. Her zaman durum en kötüsü olsa bile, bazı şeyleri kendiniz kontrol edebiliyorsunuz. Türkiye’de Kimya okurken, uluslararası konferanslar çok fazla oluyordu. Konferanslarda gönüllü olarak çalışmaya başladım ve proteinlere, moleküllere aşık oldum, gerçekten çok etkilendim. Bilim insanlarının bir odada bilim hakkında konuşması, günlerce kendilerini kapatıp bir hastalığı çözmeye çalışması ya da aslında hayatımızı ne kadar etkileyen o çok küçük olguları algılamaya çalışmaları beni çok etkilemişti.”

Ülkemiz bilim insanlarının bu gibi araştırmalarda daha çok yer almasını temenni ederek Betül KAÇAR’a ve tüm bilim insanlarına çalışmalarında başarılar diliyoruz.


Like it? Share with your friends!

101

Nasa’da Türk Bilim İnsanı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format