Napolyon’un Mektuplarında Yaşayan Aşkı: Josephine


Korku salan Fransa İmparatoru, İtalya’nın Kral’ı olarak bildiğimiz Napoleon Bonaperte aynı zamanda bir çiftçi kızına aşkından dillere düşmüş bir aşık. 

Josephine Fransız tarihinin en ilgi çekici kadınlarından biridir. Yaşadığı devirde, Paris modası Josephine’in elbiselerinden ilham alırdı. On yedi yaşındayken Vikont Alexandre Beauharnais ile evlendi ve çiftin iki çocuğu oldu. Fransız İhtilali’nde eşini kaybetti. Fransa’da çok güçlü bir kadın olarak kabul gören Josephine eşinin ölümünü kısa sürede atlattı. 

Napolyon’un yazdığı mektuplarla ölümsüzleşen aşk, Josephine’in Napolyon’un yaptığı davete katılmasıyla başlar. Davetten sonra savaşa giden Napolyon aşkını bir an olsun unutmaz ve sık sık çiftçi kızına mektuplar yazar. Napolyon, Josephine için yazdığı aşk mektuplarını Fransız ordusuyla dünyanın dört bir yanından ona ulaştırırdı ve bütün bunlar olurken aşkları duyulmaya başladı. Bu durum Josephine’in dul ve Napolyon’dan beş yaş büyük olmasından dolayı sarayda hiç hoş karşılanmadı.

Nice, 30 Mart 1794

Josephine, Josephine! Sana ara sıra söylediğim şeyi anımsa: Doğa benim ruhumu güçlü ve kararlı yaratmış. Seni de dantel ve tülden yaratmış. Sevmiyor musun, beni artık? Tümüyle seninle meşgul olan kalbimin beni mutsuz eden kaygıları var. Hoşça kal!

Paris, 28 Ekim 1795

Seninle dopdolu olarak uyanıyorum. Yüzün ve dün akşamın o insanı sarhoş eden anısı duyularımı bir an bile rahat bırakmadı. Tatlı ve eşsiz Josephine, kalbimde ne garip etki yaratıyorsunuz siz! Kızıyor musunuz? Üzgün müsünüz? Kaygılı mısınız?

Tarihler 1796 yılını gösterdiğinde beklenen an geldi Napolyon Josephine’e evlenme teklifi etti. 1804 yılında da Napolyon ve Josephine, Fransa İmparatoru ve İmparatoriçesi olarak tahta geçti.

Dalbengo, 5 Nisan 1796 

Varlığımın ruhu, yaz bana, gelen her postadan mektubun çıksın. Başka türlü yaşayamam yoksa. Burada meşgulum. Hoşça kal, hoşça kal, hoşça kal.

Napolyon savaştan savaşa gidiyor olda da bu sürede Josephine’e mektup yazmayı ihmal etmiyordu. Josephine cevap vermemeye başlamıştı. Sarayda söylentiler çıkmış fakat Napolyon hiçbirine inanmamıştı.

Lodi, 13 Mayıs 1796

 Çok değiştiğini yazıyorlar bana… Kentte ol. Eğlenmeye çalış. Ruhum için, senin keyifsiz ve üzüntülü olduğunu düşünmekten daha gerçek acılar bulunmadığına inan. Eğer Josephine mutlu değilse, eğer ruhunu hüzne, bezginliğe terk ediyorsa, demek ki beni sevmiyor. Çok yakında, seni benim kadar sevecek başka bir varlığa yaşam vereceksin. Çocukların ve ben, sana hizmet edeceğimize, seni seveceğimize inandırmak için sürekli çevrende dolaşıp duracağız. Senden hiç mektup gelmeden geçen üç gün. Bense her gün yazdım. Bu ayrılık korkunç bir şey. Geceler uzun ve tatsız. Düşman yenilgiye uğradı, 18.000 esir, gerisi ise ölü veya yaralı…

Günler geçiyor fakat Napolyon Josephine’den haber alamıyordu. Kulağına gelen çirkin söylentiler, İmparator’un canını sıkmaya başlamıştı.

Milano, 8 Haziran 1796

Zalim kadın! Neden bana hissetmediğin bir duyguyu umut ettirdin ki? Ama sitem etmek yakışmaz bana. Hiçbir zaman mutluluğa inanmadım ben. Ölüm her gün çevremde uçuşup duruyor. Yaşam bu kadar gürültü çıkarmaya değer mi dersin? Elveda Josephine, Paris’te kal, artık bir daha yazma bana ve en azından sığınağıma saygı göster. Binlerce hançer kalbimi parçalıyor. Sen de onları daha fazla derine batırma. Elveda, mutluluğum, yaşamım, yeryüzünde benim için var olmuş olan her şey. 

Josephine aldığı mektuba çok üzülür. Çiftin aşkı ne yazık ki Josephine’in kısır olduğunun anlaşılması üzerine sonlanmak zorunda kalır. İmparator soyunun devam etmesi gerekliydi.

Çift 1810 yılında boşandı ve Napolyon da Marie Louise ile evlendi. Fakat Fransa için İmparatoriçe Josephine’di. Bu durum, Napolyon için de hiçbir zaman değişmedi.

Josephine çok sevdiği aşkı Napolyon’a veda edemeden yalnız başına gözlerini yumdu. Napolyon her ne kadar erkek evlat arzusuna kavuşmuş olsa da kalbindeki aşk acısı onunla birlikte sonsuza kadar yaşadı.

Ölmeden önceki son sözleri, hayatını anlatan iki ana sözcükten ibarettir Napolyon’un:

Ordu

Ve Josephine…


Like it? Share with your friends!

54

Napolyon’un Mektuplarında Yaşayan Aşkı: Josephine

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format