Müziğin Hayaleti: Hans Zimmer


Hepimiz hayatımızda bir kez dahi olsa film izlemişizdir. Bazılarımız korku filmlerinden, bazılarımız romantik filmlerden, bazılarımız komedi filmlerinden, bazılarımızsa aksiyon filmlerinden hoşlanır. İzlediğimiz filmin sesini kıstığımız anda bizi baştan aşağı filme odaklayan bütün duygulardan uzaklaşırız. Aslında beynimiz izlediğimiz film sahnesindeki karelerden çok oynayan sahnenin arka planındaki müzikler ve sesler sayesinde filme odaklanır, yeri geldiğinde korkar, yeri geldiğinde heyecanlanır, yeri geldiğinde duygulanır.

İşte bu yazımda sizlere izlediğimiz bu filmlerin belki de çoğunda bizleri o filme bağlayan, duygularımızı harekete geçiren arka fondaki müzikleri yapan müzisyenlerin birinden bahsedeceğim. Aslında inanıyorum ki hepiniz onu çok iyi tanıyorsunuz. Belki bir müziğinden, belki ufacık bir tınısından… Biliyorum hepinizin kulakları onun yaptığı müziklere aşina. İsmini veya görüntüsünü bilmiyor olabilirsiniz çünkü o daha çok bir hayalet gibi dolaşmayı seviyor.
Hans Zimmer; kendisi 12 Eylül 1957 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya geldi. Müzik hayatındaki ilk başarısını Buggles grubuyla çıkardığı 45’lik olan video Killed The Radio Star parçasıyla elde etti. Bu şarkı, MTV’nin yayına geçtiği gün çaldığı ilk video klip olarak da ayrıca ünlendi.

Daha sonra bestecimiz, Stanley Myers ile birlikte film müzikleri dünyasına girdi. Film müzikleriyle ilgili kariyerinde; 7 Oscar adaylığı (1 kez Aslan Kral filmiyle kazandı.),4 Grammy adaylığı (1 kez Crimson Tide filmiyle kazandı.) ve 7 kere de Altın Küre adaylığı (2 kez Aslan Kral ve Gladyatör filmleriyle kazandı.) elde etti. Ayrıca dünyaya damga vuran birçok filmin de arkasında onun emeği vardır. Bunlardan yalnızca birkaç tanesi; Dunkirk, Batman v Superman, Interstellar, Inception ve daha nicesi.. Hans Zimmer evli ve 4 çocuk babasıdır.
Peki onu bu kadar başarılı kılan şey neydi? O müziğin şifresini çözmüş bir besteciydi. Hangi karede hangi tonun vurgulanacağını, hangi sahneye hangi efektin daha uyumlu olacağını ve yaptığı bestelerin bir bütün halinde nasıl bir ahenkle dans etmesi gerektiğini en iyi şekilde bilen kişiydi. Onu okumaktan çok, dinlemenizi tavsiye ediyorum çünkü her dinleyişinizde oturduğunuz koltuktan kalkıp rüyalar alemine dalacaksınız. Bu yazımı yazarken arka fonumda çalan bir Hans Zimmer şarkısıyla sizlere veda etmek istiyorum: “Time”


Like it? Share with your friends!

8

Müziğin Hayaleti: Hans Zimmer

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format