Mutlaka Okumanız Gereken Kişisel Gelişim Kitapları


Kişisel gelişim; insanın toplum içinde güçlü, özgüvenli ve verimli bir birey olması için önemli kavramlardan biridir. Bu konuda hayat tecrübelerinden ziyade en çok yardımı olan şey kişisel gelişim kitaplarıdır. İşte sizin için mutlaka okumanız gereken kişisel gelişim kitapları:

  • ”İnsan Mühendisliği” Hayat Karşısında İnsanın Kendisi ve Çevresi – Nüvit Osmay

Nüvit Osmay, Türkiye’de modern başarı kültürünün üreticilerinden biri­dir. Amerikalı yazar Dale Carnegie’nin kurslarına katılmış ve eğitmenlik sertifi­kası almıştır. Bir süre sonra Türkiye’de bu programa kendi yorumunu da katarak Düşün, Konuş, Dinle (DKD) Okulu’nu kurmuştur. Bu okulun kurslarına katılan binlerce kişi çok iyi yerlere gelmiştir. Nüvit Osmay, 1970-1980 döneminde TÜBİTAK’ın Bilim Teknik dergisinin yayın yönetmenliğini yapmış bu derginin tirajını 15.000’den devralıp 95.000’e çıkarmıştır. İnsan mühendisliği, Türkiye’nin bir kişisel gelişim ve yönetim kılavuzu klasi­ğidir. Kitap Nüvit Osmay’ın telif ve tercüme makalelerinden oluşmaktadır. Zengin içeriğiyle Türkçenin en çok alıntı yapılan, eserlerinden biri olmuştur. İnsan Mühendisliği’nin bir özelliği de modern yönetim, eğitim ve kişisel geli­şim öğreti ve uygulamalarını Türkçeye kazandıran ilk eserlerden biri olması­dır. İş hayatında olan ve iş hayatına hazırlanan insan için her yönüyle geliştiren bir kitaptır. Çalışma sanatından iş yaptırma sanatına, şeflikten liderliğe ve daha birçok yönü ile sizi geliştirebilir ve iş hayatınıza bir adım önde başlayabilmek için okumanız gereken kitaplardan biridir. Sadece iş hayatı için değil, genel kültür ve değişik bakış açıları kazanabilmek için iyi bir seçim. Kişi, kendisini olumlu değerler doğrultusunda yeniden yapılandırabilir, değiştirebilir ve yönetebilir.

  • “ErteleMe!” – Steve Chandler

Steve Chandler, üniversite hayatının sonraki profesyonel çalışma hayatını kayıp olarak değerlendirip tüm hayatını değiştiren ve büyük şirketlere danışmanlık veren bir kişisel gelişim koçudur. “ErteleMe!” ise üşengeçleri hayata döndürmek adına yazdığı kişisel gelişim kitabıdır. Fazla kafa yormaktan bir türlü işe başlayamayan insanları yeniden harekete geçirmek ve bunalımdan kurtarmak için çeşitli öneriler sunmaktadır. Tüm korkunun sürekli geleceği hayal etmekten ortaya çıktığını bunun da gelecek kaygısı oluşturduğunu düşünüyor. Yazara göre anda kalındığı vakit sadece o an ve eylem var. Size büyük bir problem görünen işleri küçük parçalara bölerek ve ufak adımlarla “bugün” yapmaya başlamalı. Bütün sorunları çözmeye çalışarak hayatın kontrolünü eline alıp hayat sana iyi fırsatlar sunar. Hiçbir sorun sürdürülebilir düşüncenin karşısında direnemez, sadece başlamak gerekiyor. İçinde bulunduğumuz durumları hayal gücümüzü sürekli kendimizi korkutmak için kullanıyoruz. Eğer pasif kalıp, sınırlarımızı zorlamadan kabullenirsek ve onlarla savaşmazsak bağımlılıklarımızdan kurtulamayız. Bizi heyecanlandıran şeyleri yapmıyor olmamızın altında yatan şey başarısızlık korkusu ve bu durumun ortaya çıkmasından doğacak olan endişedir. Endişe bedeni soğutur, eylem bedeni ısıtıp ateşe dönüştürür. Motivasyon kendi kendine gelir sizin yapmanız gereken şey sadece eyleme geçin. Ne yapacağınıza karar vermeye çalışmaktansa bir şey seçip karar verin çünkü sadece yaratıcı zekası olmayan bir insan kurban rolüne düşer.

  •   Duygusal Zeka – Daniel Goleman

Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açan bu kitabında EQ’nun (duygusal zeka) IQ’dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. Duygusal zekayı azim ve başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor. Dr. Goleman’a göre duygusal zeka, doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyni çocuklukta alınan duygusal tecrübeler, hayatı boyunca davranış tarzını belirliyor.

“Depresyonun en güçlü ve terapi dışında pek az kullanılan yöntemi ise hayata farklı bakmak ya da yeni bilişsel çerçeveler yaratmaktır. Bir ilişkinin bitişiyle kederlenmek ve “demek ki ben artık hep yalnız kalacağım” gibi düşüncelerle kendine acımak doğal olsa da, tükenmişlik duygusunu arttıracağı kesindir. Bir an önce bunun dışına çıkarak ilişkinin o kadar da harika olmayan taraflarını ve ikinizin uyuşmayan yanlarını düşünmek yani farklı bir açıdan görmek üzüntünün ilacıdır.”

  • İnsan Olma Yolculuğu – Osho

“İnsan, hayvan ve kutsal olan arasında bir köprüdür ve tabiatımızın bu ikili niteliğine dair farkındalığımızdır bizi insan yapan” der Osho. Bizi huzursuz yapan, çatışmalarla dolduran ve genelde bencillikle cömertliğin, sevgiyle nefretin, umutla çaresizliğin arasında bırakan da budur. “İnsan Olma Yolculuğu” kitabı bu çelişkiler arasında seçim yapmak yerine, onları nasıl hayat yolculuğunun her zorluğunu olmamız gereken bireye dair yeni bir keşfe dönüştürmenin en iyi yolu olarak kabulleneceğimizi anlatır.

“Ford ilk arabasını ürettiğinde geri vitesi yoktu. Eve dönmenin çok zor olduğunu uzun zaman sonra fark etti. Uzun dönüşler yapmak, gereksiz kilometreler kat etmek zorundaydın geri gidebilmek için. Bunun üzerine geri vites eklendi ama zamanda geri vites yoktur, geri dönemezsin.”

Mutlaka Okumanız Gereken Kişisel Gelişim Kitapları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format