Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Bilim Kurgu Filmi


Passengers – Uzay Yolcuları

Senaryosu Doctor Strange’den tanıdığımız Jon Spaihts’e ait bir filmle başlıyoruz listemize. Filmimiz çoğu bilimkurgu filminde olduğu gibi geleceği konu alıyor. 2016 yılında beyaz perde ile buluşan filmin başrollerini Chris Pratt ve Jennifer Lawrance paylaşıyor. Başka bir gezegende yaşamak üzere bir 5000’den fazla insan uyutularak 120 yıl sürecek bir yolculuğa çıkarılır. “Avalon” isimli bu uzay gemisi her ihtimal düşünülerek tasarlanmasına rağmen tamirci Jim Preston’un uyku kapsülünde bir sorun çıkar ve Jim uyanır. Önünde hala 90 yıllık bir yolculuk bulunan Jim’in tek sorunu yalnızlık olmayacaktır.

Arrival – Geliş

Dünya üzerindeki farklı alanlara daha önce hiç hayal bile edilmemiş şekildeki uzay gemileri inseydi nolurdu? Herhalde onlarla iletişim kurmaya çalışmadan önce kendimizi savunma derdine düşerdik. İşte Arrival (Geliş) filmi de insanlığın bu iki eylem arasında yaşadıklarını konu alıyor. Ünlü dilbilimci Dr. Louise Banks ve ünlü fizikçi Ian Donnelly, bir yandan uzaylılarla iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da askeri yetkilileri sakinleştirme çabasına girerler. En büyük görevleri uzaylıların istilacı mı yoksa barışçıl mı olduklarını anlamaktır. Nereden geldikleri bile bilinmeyen bir canlı türüyle iletişim kurmak ise hiç kolay olmayacaktır… Başrollerinde Superman’in sevgilisi olarak tanıdığımız Amy Adams ve Marvel’in Haweye’i Jeremy Renner’ın bulunduğu bu başyapıtın senaryosu Son Durak 5’in senaryosuna imza atan Eric Heisserer’a ait.

The Martian – Marslı

Şimdi de karşımızda, sürekli çekilen Mars konulu filmler arasından en iyisi var. Mars’ta araştırma yapmak üzere görevli bir grup astronot yaklaşan fırtınayı öğrendiklerinde hemen uzay mekiğine dönüp Dünya’ya doğru yola koyulma kararı alır. Bu sırada bir uydu parçası Mark Watney’e çarpar. Arkadaşları fırtına içerisinde onu bir süre arasa da izini bulamazlar ve öldüğüne karar verip Dünya’ya doğru yola çıkarlar. Fırtınanın etkisini kaybetmesinden sonra kendine gelen ve arkadaşlarının gittiğini gören Mark, elinde kalan yiyeceklerle hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da Dünya ve arkadaşları ile iletişim kurmaya çabalar. İletişim için ve yer çekimine karşı düşünülüp geliştirilen fikirlerle izleyicilere ‘Waow!’ dedirten filmin yönetmen koltuğunda bu türün sevilen ismi Ridley Scott oturuyor.

Interstellar – Yıldızlararası

Oscar ödüllü bir filmle devam ediyoruz: Christopher Nolan tarafından yönetilen Interstellar. Gelecekte bir gün, Dünya çok kötü bir haldedir. Eski bir pilot, mühendis ve bilim insanı olan Cooper, tüm insanlar gibi işini bırakmış hayatta kalmak için tarımcılık yapmaya başlamıştır çünkü Dünya’daki en büyük problem yetişen tarım ürünlerinin büyük çoğunluğunun yok olmasıdır. Çocuklarına iyi bir yaşam sunabilmek için her şeyini ortaya koyarken bir gün mors alfabesi ile gizli bir mesaj alır. Verilen koordinatlar onu doğrudan NASA’ya götürür. Kendisini galaksiler arası bir yolculuk ve dünyayı kurtarma görevi içinde bulur…

Inception – Başlangıç

Aynı Interstellar gibi bu filmimizde de yönetmen koltuğunda Christopher Nolan var. Bu film o kadar beğenildi ki 2010 yılında sinemaseverler ile buluştuğunda son 25 yılın en iyi filmlerinden biri olarak gösterildi ve pek çok dalga Oscar’a layık görüldü! Yakışıklı oyuncu Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı Dom Cobb çok yetenekli ve sıra dışı bir hırsızdır. Uzmanlığı ise rüya sırasında bilinçaltından sırlar çalmaktır. Bu özel yeteneği, onu en çok aranan insanlardan biri yapmış ve sevdiği her şeyin elinden alınmasına neden olmuştur. Bu durumu çözmek için ise ona bir fırsat sunulur. Bu kez yapması gereken çalmak değil, yerleştirmektir.

Mutlaka İzlemeniz Gereken 5 Bilim Kurgu Filmi

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format