Mülakatta Sorulan 10 Klasik Soru


​Bir iş mülakatına gittiğinizde size birtakım sorular soracaklardır. Kimisi “Bir limuzine kaç tenis topu sığar?” gibi ilginç sorular olurken kimisi bildiğimiz türden klasik sorular da olur. Ancak belli başlı sorular vardır ki iş hayatınızda muhakkak karşınıza çıkar. Sizler için iş hayatında karşınıza çıkabilecek 10 klasik soru ve nasıl cevap vermeniz  gerektiğiyle ilgili bir takım ipuçları derledik.

1-Biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

​Bu soru iş görüşmelerinde sorulan en klasik ve kişilerin en çok hata yaptığı sorulardan birisidir. Bunun sebebi basit olduğu düşünülmesi ve önemsenmemesidir. İş görüşmeleriyle bu soruyla karşılaşırsanız özel hayatınızı anlatmayın. İnsan Kaynakları uzmanları bu soruyla, geçmiş iş tecrübelerinden neler öğrendiğinizi, hangi alanlarda sorumluluk aldığınızı, işinizde hangi alanlarda çok iyi olduğunuzu, işinizle ilgili nelerin sizi heyecanlandırdığını öğrenmek istiyor.

2- Sizi neden işe alalım?

​Bu soru adaya kendini tanıtabilme fırsatı sunan, ileriye dönük şirket pozisyonunuz hakkında olan bir sorudur. Bu soruyu cevaplarken özgün olmanız ve “Çünkü işimde başarılıyımdır.” gibi klişe cümlelerden mümkün olduğunca uzak durmanız gerekir. Genel olarak iş tecrübeleriniz ve başarımlarınızı başvuruda bulunduğunuz pozisyonla ne kadar örtüştüğünü vurgulayın.

3- En güçlü yönleriniz nelerdir?

​Bu mülakat sorusu adaylara kendilerini ve güçlü yönlerini anlatabilmelerini sağlayan sorulardan biridir. Bu tür mülakat sorularına cevap verirken işe alım uzmanının duymak istediğini düşündüğünüz şeyi değil, gerçek güçlü yanlarınızı paylaşın. İşinizle ilgili olmayan alakasız yönlerinizi belirterek bu soruyu cevaplamanız ise yapacağınız en büyük hatalardan biri olur.  Bu işle doğrudan ilgisi olan yönlerinizi iş hayatınızdan örnekler vererek anlatabilirsiniz.

4- Zayıf yönleriniz nelerdir?

​Bu soruda asıl sorulmak istenen: “Kendinin farkında mısın?” , “Bu yönlerini geliştirmek için çabalıyor musun?” gibi sorulardır. O nedenle mülakatta zayıf olduğunuz yönlerinizin belirtilmesi istendiğinde, “Hiçbir zayıf yönüm yok.” demek yerine, bu yönünüzün üstesinden nasıl geldiğinizi, bunun için ne yaptığınızı örnekle anlatın.

5- Bizimle çalışmayı neden istiyorsunuz?

​İnsan Kaynakları uzmanları bu soruyu sorarken amaçları adaylardan şirketin bir parçası olmayı ne kadar istediğini öğrenmektir. Bu soruyu cevaplarken “Çünkü bir işe ihtiyacım var.”, “Çünkü para kazanmam gerekiyor.” gibi cümleri kesinlikle kullama uzak durun. Bu tarz sorulara cevap vermeden önce şirket hakkında bilgi edinmeniz ve cevaplarken de şirkette en çok neleri sevdiğinizi ve neden o iş yerinde çalışmayı istediğinizi belirtmeniz önem taşıyor.

6- Eski işinizden neden ayrıldınız?

İş arayan birçok kişinin zorlandığı ve mülakatlarda mutlaka sorulan sorulardan biridir. Daha önce bir iş deneyiminiz olmasa bile birçok İnsan Kaynakları uzmanı bu soruyu özellikle sorar. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kesinlikle olumlu şekilde cevaplamanız ve eski işinizi, şirketinizi ve yöneticilerinizi kötülememeniz veya “Aynı işleri yapmaktan çok sıkıldım.” gibi cümlelerden uzak durmanızdır. Yeni fırsatlar aradığınızı ve görüşme yaptığınız pozisyonun eski pozisyondan daha iyi olduğunu ve gelişiminizi sürdürebilmeniz için ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirsiniz. 

7- En büyük başarınız nedir?

​Bu soru “Güçlü yönleriniz nelerdir?” sorusuna benzer ve size işe alımda en büyük şansı verecek sorulardan biridir. Bu soruyu sayısal verilerle ve başvurduğunuz pozisyona en uygun bir şekilde anlatmalısınız.

8- İş hayatınızda karşılaştığınız zor bir durumu ve onu nasıl çözdüğünüzü anlatabilir misiniz?

​İnsan Kaynakları uzmanlarının bu soruyu sorarken amaçları soruna nasıl çözümler bulduğunuzu öğrenmektir. Bu tür sorulara cevap vermenin en iyi yolu başvurduğunuz iş pozisyonuyla uyumlu olabilecek şekilde başarı öykünüzü anlatmaktır. Anlatacağınız öykünün her soruda olduğu gibi kısa, net ve size ait olması gereklidir.

9- Kendinizi 5 yıl sonra nerede görüyorsunuz?

​ Her mülakatta mutlaka sorulan sorulardan biridir. Sorunun esas amacı bu pozisyonla ilgili gelecek hedeflerinizi öğrenmektir. Aynı zamanda sizin hayata bakış açınızı da ortaya çıkarmaktadır. Bu soruya cevap verirken pozisyonunuzu göz önünde bulundurmalı, kesin cevaplar vermelisiniz.

10- Sormak istediğiniz soru var mı?

​Bu soruda amaç İnsan Kaynakları uzmanına “Şirketinizi hakkında kapsamlı araştırma yaptım ve şirkette çalışmaya oldukça istekliyim.” izlenimini vermektir. Böyle bir soru geldiğinde soru sormaya özen gösterin ancak soru sormak için alakasız sorular sormaktan kaçının.


Like it? Share with your friends!

10

Mülakatta Sorulan 10 Klasik Soru

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format