Motivasyonu Korumak ve Geliştirmek İçin Öneriler


Motivasyon; insanların hayatlarında yapmak istedikleri şeyler için harekete geçmesini sağlayan gerekçelerdir. İçsel bir güç olan motivasyon, zorunlu olarak somut bir şarta bağlı olarak oluşmaz.

Motivasyon öznel bir olgudur yani kişiden kişiye ve hedeflere göre değişebilir. İyi bir motivasyon, başarıya giden yolda kritik bir öneme sahiptir. Zor dönemlerde size daha fazla güç kazandırması için motivasyon önerilerini sizin için derledik.

1- Hedefe odaklanmak için bazı şeylere gereğinden fazla önem vermeyin.

Özellikle zorlandığınız konuların o kadar da önemli olmadığına kendinizi ikna edin. Bu sayede enerjiniz sadece istediğiniz şeye yönelecektir.

2- Olumsuz düşüncelere takılı kalmayın.

Motivasyonu en çok düşüren durumlardan birisi gereksiz yere çok fazla olumsuz düşünmektir. Ancak bundan kendinizi hiç kötü hissetmemeniz gerektiği anlamı çıkarılmamalıdır. Herkesin olumlu ve olumsuz duyguları elbette vardır ancak olumsuzlar üzerinde fazla durduğunuz zaman bu dikkatinizin hedeften başka bir yere kaymasına neden olacaktır. Ayrıca kendinizi olması gerekenden daha fazla kötü hissetmiş ve kendinize kötülük etmiş olursunuz. Kötü duyguları yaşayın ve üzerinde durmayın.

3- Canınız sıkıldığında, enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde yapmayı sevdiğiniz bir uğraş bulun.

Bunun ne olduğunun çok bir önemi yoktur. Yürüyüş ve spor olabileceği gibi kitap, arkadaşlarla sohbet, müzik dinleme, el işleriyle uğraşma, günlük yazma veya resim olabilir. Canınızı sıkan şeyden uzaklaştığınızda daha sağlıklı hissetmek için fırsatınız olacaktır. Kötü düşünceler hızlı yayılır.

4- Olumsuz duygularınızı yazıya dökün.

Kendinize ait bir defteriniz olsun ve olumsuz duygularınızı düzenli olarak buna aktarın. Kötü duygularınızı ifade etmek bazen kendiliğinden çözüm getirebilir.

5- Severek yapacağınız bir spor bulun.

Eğer çok ciddi bir fiziksel sorununuz yoksa hayatınız boyunca devamlı olarak yapabileceğiniz, yaptıkça rahatlayabileceğiniz bir egzersiz bulun. Ancak spor yapmak için kendinizi bir kulübe veya salona bağlı hissetmeyin. Spor uzmanlarının ortak fikri açık havada yapılan sporun her zaman daha etkili olduğu yönündedir.

6- Bulunduğunuz yeri kendi beğenilerinize göre şekillendirin.

İş yerlerinde her zaman mümkün olmasa da kullanılan kişisel alanlarda bunu yapabilirsiniz veya evinizde odanızı düzenleyebilirsiniz. Küçük değişiklikler sizi daha az sıkıcı bir ortama teşvik eder. Bu da motivasyonunuzu artırır.

7- Hedefinize doğru yol alırken size cesaret verecek başarı hikayeleri okuyun.

Tarihte birçok başarılı kişi büyük zorluklar yaşamış ve buna rağmen yoluna devam etmiştir.

8- Hedefinize ulaşmak için geçen süre zorlu ve yorucuysa, kendinizi belli aralıklarla ödüllendirmeyi unutmayın.

Örneğin para biriktirmek için birkaç sene fazla harcama yapmamanız gerekiyorsa, arada kendinize sevdiğiniz bir şey alarak süreci daha çekilebilir hale getirebilirsiniz.

9- Sürekli kötü düşünen insanlardan uzak durun.

Bazı insanlar enerji tüketmeye bayılırlar. Ancak siz buna izin verdiğiniz sürece bunu yapacaklardır. Kontrolü elinize alın ve olumsuz düşünen kişilerin zihninizi etkilemesine izin vermeyin.

10- Başarısız olmanız ihtimalini düşünün ve her şeyi başarıya bağlamayın

Birçok kişinin büyük hayal kırıklıkları yaşamasında bunun etkisi çok büyüktür. En kesin görünen sonuçlarda bile bir olasılık olduğunu kabul edin.

11- Küçük hedefleri yaparak işe başlayın.

Hedefiniz çok büyükse ve nasıl başlayacağınızı bilemediğimizde motivasyonunuz düşüyorsa önce küçük ve basit hedeflerle başlamak devamını getirmek adına kolaylık sağlayacaktır.

12- Yaşam alanınızı düzenli tutun.

Temiz ve rahat bir çalışma ortamı daha kolay odaklanmanızda etkili olacaktır.

13- Hedefe daha rahat bir şekilde ulaşmak için kendinizi baskı altında çalışmaya alıştırın.

Tüm bu sürecin tekdüze olmayacağını kabul edin.


Like it? Share with your friends!

12

Motivasyonu Korumak ve Geliştirmek İçin Öneriler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format