Meme Kanserine Karşı Beren Saat’ten “Pembe Top”


Her yıl “Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı” olarak kutlanan Ekim ayı boyunca birçok etkinliği hayata geçiren Anadolu Sağlık Merkezi, bu yıl da “Pembe Top Sahada” projesiyle bir ilki başardı. Euroleague’de, Abdi İpekçi’nin ev sahipliğinde, Anadolu Efes ve Unics Kazan’ın karşılaştığı maçta meme kanserine dikkat çekmek için hava atışını pembe topla oyuncu Beren Saat yaptı.

Dünyada her yıl 1 milyon 400 bin kadına meme kanseri tanısı konuyor, erken teşhis ise hayat kurtarıyor. Meme kanserine karşı farkındalığı artırmak amacıyla projeler geliştiren Anadolu Sağlık Merkezi, bu kez basketbol sahasına “Pembe Top” indirdi. Meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Anadolu Efesli oyuncular sahaya, “Meme kanserine karşı yanınızdayız.” yazılı pankartla çıktı. Mücadelenin hava atışı, sembolik olarak pembe top ile yapıldı. Bu sırada tribünlerde açılan pembe bir pankartla da meme kanseri hastalığına dikkat çekildi ve bu organizasyonla birlikte pembe kurdele ile başlayan kampanya, büyük çaplı organizasyonlara da sıçradı. Pembe kurdele kampanyası, 1992 yılında Evelyn Lauder ve Alexandra Penney ile birlikte, meme kanseri konusunda kamu bilinci sağlamak amacıyla yaratıldı. Ekim ayı, Türkiye’de pek bilinmese de yurtdışında meme kanseri bilinçlendirme ayı olarak kabul ediliyor.

Son olarak, meme kanseri olan birinin yazısıyla bitirmek istiyorum;

“Bir kadın olarak tek göğüsle yaşamak hiç de zor değil. Daha önce, farları olan bir otomobile benziyordum, şimdi ise tek farı olan bir motosikletim. Hala yollardayım. Hızla yol aldığım yaşamımda artık rüzgarla savrulan saçlarım var.”

Meme Kanserine Karşı Beren Saat’ten “Pembe Top”

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format