Mavi Kitap Projesi: UFO’lar


Filmlerde, dizilerde, reklamlarda, fotoğraflarda, kitaplarda her zaman büyük bir yeri vardı UFO’ların. Varlığı (ya da yokluğu) tartışılmaya çok açık, belki de ispatının yapılmasını hep arzu ettiğimiz bir konuydu. Peki, UFO’ların yanında bir de “uzaylılar” mevcut muydu? Bu evrende sadece biz canlıların yaşadığını düşünmek biraz bencilce olur sanırım. Ancak uzaylılara şimdilik fazla değinmeden ABD ordusunun UFO olaylarını araştırmak için 1949-1967 yılları arasında yürüttüğü resmi soruşturma programı olan “Project Blue Book” kapsamında dikkat çeken noktalara bir göz gezdirelim.

Open Minds dergisi editörü Rojas, saygın bir işadamı ve pilot olan Kenneth Arnold’ın Washington eyaleti üzerinde uçarken birkaç tane tanımlanamayan uçan cisim gördüğünü ifade etmiş ve Arnold’ın bu nesneleri “sekerek ilerleyen fincan tabakları”na benzettiğini belirtmiş. Medya da bu benzetme sayesinde UFO’lara “uçak fincan tabakları” ismini takmış. Büyük ilgi çeken bu olayla birlikte aynı yıl içinde Roswell’e indiği iddia edilen UFO dedikodusu ve benzer olaylar üzerine ABD Hava Kuvvetleri, bu konuları araştırmak üzere Mavi Kitap Projesi adlı kurumu kuruyor. 1940-50’li yıllarda oldukça ciddiye alınan bu konu, bir yandan da toplumu paniğe sürüklüyordu ve büyük bir kargaşaya engel olmak için hükümet insanları yatıştırmalıydı. Böylelikle araştırmalar o yılların hükümetlerince üst düzeyde tartışılmaya başlandı.

1966’da kurulan başka bir komite, Mavi Kitap Projesi kapsamında araştırılan bazı dosyalarda daha derin bir inceleme başlattı. Ancak araştırma grubunun, UFO aktivitesine dair hiçbir kanıt bulunmamasına yönelik bir rapor yayınlamasıyla 1969’da Mavi Kitap Projesi resmi olarak sona erdi. Her ne kadar UFO görüntüsü raporları güvenilir kaynaklardan gelse de Mavi Kitap Projesi kapsamında araştırılan vakaların çoğu hava balonları, doğal gazların oluşturduğu şekiller, meteorolojik olaylar ve hatta ısı değişimleri olarak adlandırıldı. Belgelere göre, 1956 Ocak ayında bir görgü tanığı “Uçak boyutunda kanatları olmayan koyu gri bir nesne” gördüğünü söylüyor. Bu nesne bölgede uçan bir hava aracı olarak kayıtlara geçiyor. 1956 Nisan’ında Washington’da başka bir görgü tanığı “Ayın yarısı büyüklüğünde, daire çizerek ilerleyen yuvarlak, beyaz bir nesne” görüyor. Dosyayı araştıran yetkililer daha sonra bunun bir meteor olduğunu söylüyor. Bir örnekte, 1964’te New Mexico’da bir polis memuru, bir şüpheli takibi sırasında yukarıda garip bir hava aracı görünce takip ettiği şüpheliyi bırakıp hava aracının peşine düşüyor. Tuhaf kırmızı işaretler taşıdığını söylediği hava aracı iniş yapıyor ve içinden iki çocuk boyunda yaratıklar çıkıyor. Araç daha sonra yerde yanık izleri ve başka kalıntılar bırakarak havalanıyor. Amatör tarihçi John Greenwald, “Mavi Kitap bu olayı açıklayamadı. Geçen bunca yıldan sonra bile hala açıklayamıyorlar.” diyor. Amatör UFO araştırmacıları ise gerçeklerin açıklanmadığını söylüyorlar.

700’den fazla vakaya yeterli veri ve kanıt bulunamadıkça açılan dosyalar bir bir kapanıyordu. John Greenwald hükümetten aldığı yüzbinlerce belgeye rağmen hala ulaşamadığı ve halkın da ulaşamayacağı bilgiler olduğunu söylüyor. Greenewald, “Bence Mavi Kitap Projesi buz dağının yalnızca görünen kısmı. Skandallardan sonra oluşan komplo teorileriyle ilgili açığa çıkacak sırlar var” diyor ve ekliyor: “Her zaman peşinden gidilecek bir şeyler vardır.”

 

 

 

asenabanner

 

Kaynak: www.bbc.co.uk

Mavi Kitap Projesi: UFO’lar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format