Loving Pablo Escobar


IMBD 6.3 puanla karşılaştığımız Loving Pablo, 20 Temmuz 2018 tarihinde ülkemizde vizyona girdi. Javier Bardem’in prodüksiyonunu da üstlendiği ve eşi Penelope Cruz ile birlikte Kolombiyalı uyuşturucu karteli sahibi Pablo Escobar’ın hayatını canlandırdığı film hem bir aksiyon hem bir dram hem siyasi analiz hem de romantik bir film olarak değerlendirilebilir çünkü hepsini içeriyor. Filmin başlarında izleyiciyi tam olarak bağlayamayan film, sonlara doğru bu eksiğini kapatarak izleyiciyi de filmin içerisine alıyor.

Virginia Vallejo’nun aynı adlı otobiyografi türündeki romanından ilham alan filmde gazeteci, Escobar ile arasındaki romantik ilişkiyi anlatıyor. Escobar’ın suç imparatorluğunun gelişiminden ve baronun öldürülmesine kadarki dönemi konu alan film izleyicide büyük etki bırakmayı başarıyor.

Film bizi Virginia karakterini canlandıran Penelope Cruz ile karşılıyor. İlk başlarda izleyicinin nefretini kazanacak şımarıklıkla hareket eden Virginia filmin içerisine girdikçe aşkının kurbanı olan masum bir kadına dönüşüyor. Bunun yanı sıra Pablo’nun paraya, aşka, kadına ve saygıya olan doyumsuzluğu filmde dikkat çeken noktalardan biri. Filmin değindiği bir başka konu ise Pablo’nun ihanet edenlere yaptığı işkence. Kendisine yapılacak olan işkenceyi anlayan adamın ‘beni öldürün’ diye yalvarması işkencenin ne kadar ağır olduğunu göstermeye yetiyor.

Pablo Escobar sadece şiddeti kullanarak kokain satan bir yasadışı figür değil elbette. Bunu “sosyal adaleti sağlamak” yani bir tür Robin Hood görüntüsü altında yapıyor ve bunun nedenleri filmde çok iyi işleniyor. Çöplükten geçinen, gökdelenlerin altındaki gecekondularda yaşayan, hiçbir gelecekleri olmadığı için Escobar’ın silahı olarak kullanılmak üzere eğitilen gençler, birkaç kuruşa yatağına verilen küçücük kızlar, her an gözümüze sokuluyor. Pablo Escobar’ı sevmek çok zordur. Virginia’nın bu sevgi uğruna zirveden dibe düşmesiyle bunu anlayabiliriz. Bunun yanı sıra Pablo bir aile babasıdır. Hayatında sevgilisi, birçok kadın olmasına rağmen karısının yeri başkadır. Maria Victoria da kayıtsız şartsız kocasını sevdiği ve Escobar için hayatındaki en değerli kadın olduğu ve her hâlükârda diğerlerinin gelip geçici olduğunun farkındadır. Ailesi özellikle çocukları için her şeyi göze alabilecek bir insandır Pablo. Yakalanmayı hatta ölümü bile göze alacak kadar…

Loving Pablo Escobar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format