Kutup Işıkları


Kutup Aurosı

“Auro Borealis” ya da halk arasında bilinen adıyla Kutup Aurosı(kutup ışıkları), güneş patlamalarıyla güneşten saçılan yüklü parçacıkların dünyanın çevresinde kalkan görevi gören manyetik alan ile etkileşime girerek bir reaksiyon sonucu muazzam bir görüntü oluşturan doğal ışımalardır.

Auro, atmosferin üst taraflarında iyonsfer tabakasında, 80-100 km yukarıda oluşmaktadır. Bu ışımalar genellikle geceleri görülmektedir. Çoğunlukla yeşil bir renkte oluşan bu Auroları, belli zamanlar da pembe, kırmızı ve sarı renklerde görmemiz de mümkündür. Bazı bilim adamlarına göre sık sık mavi renkte ışımalar da meydana gelmekte fakat gökyüzü ile aynı renkte olduklarından dolayı ayırt edilemediği bilinmektedir.

Her gezginin hayali olan bu eşsiz doğa gösterisini belli dönemlerde(aralık ve mart ayları) Kuzey Kutbu’nun her sene görülme ihtimali çok yüksek olan belli bölgelerinde şahit olabilirsiniz. İşte görülme olasılığın yüksek olduğu bölgeler:

Alaska 

Kuzey Kutbu’nun çok yakınında bulunan Alaska’da konumundan dolayı her sene kesintisiz Auro’nın meydana geldiği bilinmektedir. Özellikle bir yer verecek olursak Fairbanks’teki Denali Milli Parkı’nda, ağustos sonundan nisan ortasına kadar bu muhteşem doğa olayına tanıklık edebilirsiniz.

Grönland

Grönland, ziyaretçilerine sene boyunca eşsiz manzaranın keyfini sunan nadir bölgelerden biridir. Ayrıca büyük bir çoğunluğu buzla kaplı olduğundan bambaşka bir deneyim ile Auro’nın eşsizliğine şahit olabilirsiniz.

İzlanda 

İzlanda’nın buzullar, devasa şelaleler, volkanik dağlar ve sıcak su kaynaklarının yanında bir de kutup Aurolarının gösterileri eklenince birçok gezginin odak merkezi durumundadır. Farklı deneyimleri belli bir yerde yapmak istiyorsanız rotanızı İzlanda’ya çevirin deriz.

Kanada 

Işık kirliğinin yaşanmadığı bir bölge olduğundan ülkenin birçok yerinde kutup aurolarını görmeniz mümkündür. En popüler noktalar ise Yukon ve Kuzeybatı Eyaletleri’ndeki milli parklar olarak gösterilebilir. Ülkenin vahşi doğası ile ışıldayan bir gökyüzü birleşimi size unutulmaz seyahat yaşatabilir.

İsveç

Ülkenin en kuzeyinde yer alan Kiruna bölgesi, karanlık geceleri sayesinde doğanın bu muazzam gösterisini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz yerlerden bir diğeri. Özellikle Abisko Milli Parkı’nda bulunan göl, Kuzey Işıkları’nı yansıtan sularıyla bu gösteriyi daha da özelleştiriyor. İsveç ziyaretinizde buz otellerde kalıp, Sami kültürünü yakından tanıyıp, Kutup Aurolarının keyfini çıkarabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

11

Kutup Işıkları

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format