Klasik Müzik Ve Ruh Sağlığı


Belli dönemlerde bazı müzik türü yükseliyor, en parlak dönemlerini yaşıyor ve düşüyor. Ama klasik müzik öyle mi? Değil. O her zaman hayatımızın arka planında. Dinleyicisi belli. Ne yükselişini yaşıyor ne de düşüşünü.

Bu özelliği klasik müziği diğer türlerden farklı kılsa da asıl ayrıştıran özelliği ruha iyi gelmesi. Ruh sağlığının en önemli ilacı da diyebiliriz. “Nasıl sağlığa iyi gelebilir ki?” diye düşünceler olabilir fakat bunu biz değil bilim insanları söylüyor. Yapılan deneyler de bunu açıkça gözler önüne seriyor.

Deneylerin bir kaçından örnek verecek olursak ilk örnek klasik müzik dinlemenin kan basıncını düşürmesidir. Bu araştırma Oxford Üniversitesi’nde gerçekleştiriliyor. Katılımcılara pop, rap, elektronik müzik gibi farklı türde müzik dinletiliyor. Diğer türlerin genellikle kan basıncını arttırdığı görülürken klasik müziğin tam tersi bir şekilde kan basıncını etkili şekilde azalttığı görülüyor. Bu da stres düzeyinizi bir hayli azaltarak sizi rahatlatması anlamına gelir. Diğer bir deneyse Amerika Bucknell Üniversite’sinde gerçekleştirilmiştir. Bu deneyde genellikle denekler bebekler veya çocuklar olmuştur. Yer yer de anne karnındaki bebekler kullanılmıştır. Deneyin sonunda majör barındıran ezgilerin deneklerde mutluluğu sağladığı fakat minör barındıran ezgilerin ise hüzün duyguları ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Tabii ki sadece psikolojik değil, klasik müzik dinletilen deneklerin daha sağlıklı bir gelişim dönemi geçirdiği ve başka tür müzik dinletilen deneklere göre daha hızlı büyüdükleri görülmüştür.

Bunlar gibi birçok deneyin çıkarımlarına göre; klasik müzik dinleyen kişilerin daha iyi hissettiği görülmüş, çocukların sorunlu denilebilecek hareketlerinde gözle görülür bir oranda azalış olmuş, klasik müzik dinleyen gergin hastaların sakinleştiği görülmüş, ders çalışırken klasik müzik dinleyen öğrencilerin motivasyonlarında bir artış sağlanmış ve bunun gibi birçok güzel etki daha gözlenmiştir.

Yani diyeceğimiz şudur ki klasik müziğin ne yan etkileri var ne de kimyasal ürünlerden üretiliyor. Klasik müzik bu kadar doğal ve etkili olmasıyla yaşadığımız dönemin en güzel ilaçlarından biri. Bu arada uyku sorunlarına da çok iyi geliyor. Yani anlayacağınız yararının olmadığı tek bir yer yok. Eğer mutsuzsanız ve stresli bir gün geçirmişseniz ya da hiçbir şey olmamışsa ama rahatlamak istiyorsanız, size önerebileceğimiz ruhunuza iyi gelebilecek birkaç parça;

Tomaso Albinoni – Adagio in G Minor Franz Schubert – Serenade
Johannes Brahms – Hungarian Dance No.5 Franz Liszt- Liebesträume No.3
Frédéric Chopin – Waltz in C-Sharp Minor Claude Debussy – Clair de lune L.75


Sağlıklı ve bol müzikli günler dileriz!


Like it? Share with your friends!

20

Klasik Müzik Ve Ruh Sağlığı

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format