Kitaplardan Beyaz Perdeye Uzanan 7 Film Serisi 


1) Harry Potter

J.K. Rowling tarafından yazılan yedi kitaplık fantastik roman serisi ve bu kitaplardan uyarlanan film serisi dünya çapında büyük bir başarı elde etmiştir. 11 yaşındayken Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’ndan kendisine mektup gelen Harry’nin yaşadıklarını anlatan ve küçük büyük her yaştan okura sahip olan seri, “Dünyanın En Çok Satılan Çocuk Romanı” unvanını almıştır.

 

2) Game of Thrones

George R. R. Martin’in yazdığı, üçüncü bir şahsın ağzından 31 farklı karakterin bakış açısıyla anlatılan ve yazımı halen devam etmekte olan epik fantezi türünde bir roman serisidir. Diziye uyarlanıp Amerika’da HBO, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de ise CNBC-e’de yayınlanan dizi, şu ana dek yapılmış en büyük yatırıma sahiptir. Ayrıca seri, dünya genelinde 15 milyondan fazla satmış ve 20’den fazla dile çevrilmiştir.

 

3) Açlık Oyunları

Suzanne Collins tarafından yazılan, 2008’de yayımlanan bilim kurgu tarzında bir gençlik romanıdır. Panem’de yaşayan Katniss Everdeen’in ağzından anlatılan roman serisi filme uyarlandı ve 2012’de vizyona girdi. Stephen King ve Stephenie Meyer gibi usta yazarlardan da çok olumlu eleştiriler alan kitap, tam bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor.

 

4) Ejderha Dövmeli Kız

Stieg Larsson tarafından yazılmış Millenium serisi; 80 milyon satış rakamına ulaşmış, 30 dile çevrilmiş, 41 ülkede yayımlanmıştır fakat 11 yıl önce aramızdan ayrılan İsveçli yazar kendisinin bu başarısından haberdar olamamıştır. Kayıp bir kız üstüne kurulu, arka planda ise karakterlerin hayatlarından kesitler sunan kitap, kısa sürede büyük beğeni toplamıştır.

 

5) Alacakaranlık

ABD’li yazar Stephenie Meyer tarafından yazılmış aşk, gençlik, fantastik türünde bir seridir. Washington’da babasının yanında yaşayan normal bir genç kız ve 109 yaşındaki Edward Cullen adındaki bir vampirin aşkını anlatan kitap serisi inanılmaz beğeni toplayınca 2011 yılında sinema filmine uyarlandı. Serinin dört kitabı da USA Today’in hazırladığı “En Çok Satan Kitaplar” listesinde arka arkaya yer alarak rekor kırdılar. Ayrıca seri, The New York Times Best Seller List’in “Çocuk Kitapları” bölümünde 235 hafta kaldı.

 

6) Yüzüklerin Efendisi

Oxford Üniversitesi profesörü J. R. R. Tolkien’in yazdığı epik fantezi türündeki serinin çoğu II. Dünya Savaşı sırasında aşamalar halinde yazılmıştır. Defalarca basılıp birçok dile çevrilmiş ve 150 milyonun üstündeki satış sayısıyla tüm zamanların en çok satan ikinci romanı olmuştur. Daha sonra filme uyarlanan serinin ilk filmi 2001 yılında vizyona girmiştir.

 

7) Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle’un yarattığı Britanyalı hayalî dedektif Sherlock Holmes, polisiye edebiyatının en önemli kahramanlarından biridir. 2009 yılında filme uyarlanıp 90 milyon dolar bütçeyle çekilmiş ve 524 milyon dolar hasılat elde etmiştir. Olayları gözlem yeteneğiyle çözmesiyle ünlü Sherlock Holmes’un filmi de kitapları kadar ilgi görmüş ve beğeni toplamıştır.

 

 

 

gamzebanner

 

 

Kitaplardan Beyaz Perdeye Uzanan 7 Film Serisi 

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format