Kış Sporları İçin En İdeal 10 Yer


Bursa-Uludağ

Ülkemizin en popüler yeridir. Bursa‘dan 1 saat uzaklıkta, İstanbul’dan ise 220 km mesafededir. Kalabalıktır.

En uzun pist 2 km’dir. 25 otel hizmet verir. Saatte 850 kişi kapasiteli, 30’dan fazla pisti bulunur. Aynı zamanda bir çok etkinlik ve eğlence odaklı konserlerden dolayı tam bir cazibe merkezidir. Özellikle kış ortasında bir çok etkinlik ve kış partileri düzenlenir.

Kars-Sarıkamış

Kars‘a 55 km uzaklıkta bulunan kayak merkezi, 2800 metre yükseklikte bulunuyor. Kars Havalimanından 45 dakika mesafede. Buranın en büyük özelliği, benzerinin Alplerde bulunan kristal kar yapısı olduğu söyleniyor.12 kilometreyi bulan 5 farklı pist bulunuyor.

Erzurum-Palandöken

Şehir merkezine 10 dakika uzaklıkta bulunan Palandöken kayak merkezi, 6 ay karla kaplıdır. 3.185 metrelik zirvesi ile saatte 4.500 kapasiteli 8 mekanik tesisle hizmet verir ve toplamda 22 pisti vardır.

Uzunluğu ise 12 km’dir. İster şehir merkezinde konaklayıp günü birlik gelebilir, ister de Palandöken’de bulunan otellerde konaklayabilirsin. Bir de gelmişken cağ kebabı yemeden dönmemeni öneririm.


Kocaeli-Kartepe

Tam mangalda sucuk yapmalık bir yer. Yanında da şöyle sıcak bir çay. Tepeye çıkarken, güneşli bir güne denk gelir de, dağın yamacında kalan şehrin bulutların altında kayboluşuna denk gelirsen, keyfine diyecek yoktur.

O yüzden, sende “Bir yerlere kaçayım ama kayak yapmasam da olur!” diyorsan, Kartepe çok güzel bir kaçış rotası olacaktır. Eğer kayakta yapacağım diyorsan, tesislerin olduğu kayak merkezine de çıkabilirsin.


Bolu-Kartalkaya

İstanbul’a 275 , Ankara’ya 220, Bolu’ya 40 km mesafede yer alan Kartalkaya, 2375 metre yükseklikte bulunan kayak merkezi ile Köroğlu Milli Parkının kalbinde bulunuyor. Uludağ‘a alternatif olarak göz önünde bulundurabileceğin sakin bir rota.

En uygun dönem Aralık ortası ile Mart ortası. 1250 yatak kapasiteli oteller hizmet veriyor. Saatte Tesis, 5000 kişiye yakın kapasitesi ile emrine amade. Pistlerin en uzunu 4.000 metre.

 Kayseri-Erciyes

3 bin 916 metre yüksekliği ile Orta Anadolu’nun en yükseği. Dağın kuzey yamacında yer alan Tekir yaylası, Erciyes Kayak Merkezi‘nin bulunduğu yer. Kayseri’den 20-25 km uzaklıkta. Sönmüş bir volkanik dağ olan Erciyes, Mart ayı sonuna kadar hizmet veriyor.

Isparta-Davraz

Isparta şehir merkezine 26 km mesafesede bulunan Davraz, Göller Yöresi‘nde yer alıyor. Tesis saatte 4.000 kişiyi ağırlayabiliyor ve 2.100 metre yüksekliğe çıkarabiliyor.

Toplam pist uzuluğu 5 km ve bir çok kayak merkezine göre daha hesaplı bir rota. Özellikle Ege bölgesi civarında isen, mutlaka, kayak yapmasan bile görmeni tavsiye ederim.

Kastamonu-Ilgaz

Kastamonu-Çankırı arasında bulunan Ilgaz kayak tesisleri, Aralık-Nisan ayları arasında hizmet veriyor. Kayak merkezi 2.850 metre yükseklikte, köknar ve çam ağaçlarının arasında, Ilgaz Milli Parkı içerisinde yer alıyor.

Antalya-Saklıkent

Antalya il merkezinden 45 km uzaklıkta bulunan Saklıkent, 2.750 metre yükseklikte bulunuyor. Tesise şehir merkezinden 1 satte ulaşabiliyorsunuz. Buranın en enteresan yanı ne biliyor musun ? Antalya’da t shirt ile gezerken, 1 saat sonra kayak yaparken kendini bulabilirsin.


GümüşhaneZigana

Karadeniz. Yeri bende başkadır. Havası, dağları, ormanları, suyu, toprağı… İşte bu coğrafyanın en güzel kayak merkezlerinden birisi de Zigana’da. Gümüşhane’ye 40, Trabzon’a 60 km uzaklıkta. Aralık-Nisan döneminde bolca kar bulabileceğiniz Zigana kayak merkezinde, 661 metre uzunluğunda, 843 kişi kapasiteli tesis bulunuyor. Eğer Karadeniz bölgesine kış aylarında yolunuz düşerse, bir uğrayın derim.


Like it? Share with your friends!

7

Kış Sporları İçin En İdeal 10 Yer

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format