Kış Aylarına Geçiş


Yağmurlu ve soğuk günlerin hızla gelişi hepimizde yorgunluk, halsizlik, nezle gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep oldu. Aynı zamanda yoğun çalışma ortamlarımıza dönmemiz, stres, düzensiz ve yetersiz beslenme mevsim değişikliklerinde bize hiç yardımcı olmuyor. Bütün bunlar bağışıklık sistemimizi zayıflatarak vücudumuzu hastalıklara açık hale getiriyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve hastalıklara yakalanmamak için doğru beslenmeli, stresten uzak durmalı, düzenli egzersiz yapmalı ve yeteri kadar uyumalıyız. Doğru gıdaları gerekli miktarlarda tüketmek hastalık riskini en aza indirgememizde en önemli unsur. İşte bazı gıdaların görevleri:

Soğan ve Sarımsak
Doğal antibiyotik olarak bilinen bu besinler çok iyi antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda vücudu kansere karşı da korurlar.

Probiyotik Desteği
Yoğurt, kefir gibi canlı aktif kültürler içeren besinler bağırsak ve bağırsak yollarını hastalık yapan mikroplara karşı korurlar.

C vitamini
Akyuvar hücrelerinin üretiminde rol oynayan c vitaminleri bağışıklığı güçlendirmenin en büyük faktörlerinden biridir. Tüm turunçgiller c vitamini içerir.

Nar
Antioksidan deposu olan nar aynı zamanda anti-tümör etki yaparak bizi kansere karşı korur.

Zencefil ve Zerdeçal
Vitamin ve mineralce zengin olan bu besinler serbest radikal oluşmasını önleyerek hücreli koruyor.

Et
Çinko mineral kaynağıdır. Çinko eksikliğinde vücut enfeksiyonlara açık hale gelir. Aynı zamanda çinko ve d vitamini akyuvar hücrelerini gelişimi için çok önemlidir.

Yulaf ve Arpa
İnsanlarda bağışıklığı arttırıp yaraların iyileşmesine yardımcı olan zengin lif kaynağıdırlar ve antibiyotiklerin daha iyi çalışmasına yardım ederler.

Doğru ve yeterli beslenmek depresyonu da önleyerek hayatı daha kaliteli ve pozitif yaşamamızı sağlar.

 


Like it? Share with your friends!

8

Kış Aylarına Geçiş

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format