Kariyer Yolunda Evde Atabileceğiniz 5 Etkili Adım


“Bütün zorlukların ortasında, fırsatlar yatar.” Alfred de Musset

Zor bir dönemden geçiyoruz. Evde olduğumuz süre arttıkça kaygılarımız da aynı oranda artıyor. Aklımıza bir sürü soru geliyor: “Evde geçireceğimiz günleri nasıl daha verimli hale getirebiliriz?” “Kendimize bu süre de ne katabiliriz?” gibi… Bu sürede yaptığımız küçük başlangıçlar bize büyük faydalar sağlayabilir.

  1. Programlama öğrenebilirsiniz!

Mesleki kaygılarımız arttığı bu dönemde alanlarımıza uygun ulaşabileceğimiz birçok programlama ücretsiz olarak erişime açıldı. Evde kaldığımız için bol bol zamana sahip olduğumuz bu dönemde CV’mize yeni bir programlama dili eklemek bizi bir adım öne taşıyacak. Erişebileceğiniz bazı programlama siteleri ve uygulamalar:

Mimo: HTML, CSS, Python, Ruby ve çok daha fazla programlama dilini öğrenmeyi ve yazabilir hale gelmeyi vadeden Mimo uygulamasından faydalanabilirsin. Mimo başlangıç ya da orta seviyeye kodlama yapma imkanı tanıyarak, acemiliğinizi atmanı sağlıyor.

Koç Topluluğu çalışanlarına özel olan “Koç Akademi Eğitim Platformu”nu herkesin kullanımına açtı:

https://www.kocakademi.com/

https://www.freecodecamp.org/news/here-are-380-ivy-league-courses-you-can-take-online-right-now-for-free-9b3ffcbd7b8c/

 https://www.udemy.com/ birçok programlama dilini öğrenebilirsiniz. Ayrıca uygulama olarak da indirebilirsiniz.

2. Akademik Kitaplar Okuyabilirsiniz!

Zamanımızın tamamen bize ait olduğu dönemde “National Emergency Library” bize arşivlerini açtı. Akademik kitaplarına erişim ücretsiz. Ve ayrıca TUBİTAK bize birçok teknik dergisini PDF şeklinde sunuyor. Ulaşamadığımız teknik kitapları okumanın, yeni fikirlere zemin oluşturmanın şimdi tam sırası!

https://t.co/mC1u34yOwb

https://services.tubitak.gov.tr/edergi/user/index.jsp birçok teknik dergiye ücretsiz ulaşabilirsiniz.

3. Online Seminerlere Katılabilirsiniz

Biz ne kadar durağan bir dönemde görünsek de aslında her alan akmaya ve hızla ilerlemeye devam ediyor. Büyük şirketler kendi kurdukları platformlarda online işe alım similasyonları, online seminerler gerçekleştiriyor. Birçok yönetici “Zoom” gibi çeşitli platformlar üzerinden tecrübelerini bizimle paylaşıyor. Normal şartlarda bu kadar çok seminere katılmak için çeşitli ülkeler, şehirler gezmemiz gerekirken şimdi hepsi bir tık uzağımızda. Fırsatları kaçırmamak için alanınızda uzman firmaların sosyal medya hesaplarını takip ederek seminerlerinden ve söyleşilerinden haberdar olabilirsiniz.

4. Yabancı Dilinizi Geliştirip Yeni Bir Dile Adım Atın

“Bir lisan bir insan.” Zaman bizi nereye götürürse götürsün şartlar ne kadar değişirse değişsin sanıyorum ki değişmeyecek yegane maddelerden biri “dil öğrenmek”. Bu süreçte birçok dil kursu online eğitime geçti, dil eğitimi veren siteler başlangıç seviyelerini ücretsiz hale getirdi. Yine birçok yabancı kütüphane her seviyeye uygun kitaplarını ücretsiz erişime açtı.

https://www.oxfordlearnersbookshelf.com/ kaydolduğunuzda farklı düzeylerde kitapları ücretsiz olarak okuyabilirsiniz.

https://bukalemun.co/    İşaret dilinin de ikinci bir dil olduğunu unutmayalım. Evde işaret dilini de öğrenmemiz bu süreçte bize bir tık uzakta!

Duolingo: Uygulamasıyla yeni bir dile günlük tekrarlar halinde kolayca başlangıç yapabilirsiniz.

5. İlgi Duyduğunuz Alanda Kendinizi Geliştirebilirsiniz

Günümüzde değişen koşullar ve sektörün gerektirdikleri işe alımlarda “kişisel donanım”a sahip çalışanlara kapı açıyor. Alanınızda uzmanlaşmanın yanı sıra hobileriniz, ilgi alanlarınız ve çeşitli becerileriniz sizi öne taşıyor. Birçok alanda bilgi sahibi olmak için dünya çapında sergiler, tiyatrolar, kütüphaneler online erişime açıldı. Zamanımızı verimli kullanarak alanımızda uzmanlaşmanın yanı sıra hobilerimizin üstüne gidip her alanda gelişebilmek adına çeşitli siteler ve uygulamalar bizlere birçok fırsat sunuyor. Bu uygulama ve sitelerden bazıları:

Yousician: Uygulaması ile enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Her seviyeden kullanıcıya hitap eden bu uygulamayla, istediğin tempoda izleyeceğin videolarla enstrüman çalmayı öğrenebilirsin. Uygulamanın mikrofon erişim özelliği sayesinde ise performansını iyileştirecek geri bildirimleri alabilirsin.

DailyArt: Herhangi bir klasik, modern veya çağdaş sanat eserini uygulamada yer alan kısa açıklamasıyla birlikte keşfedebilirsin. Böylece sanat eserlerinin arkasında yatan hikayeleri öğrenerek, farkındalık kazanman gereken konularda yeni bir bakış açısı edinebilirsin.

Blinkist: Yeni yayınlanan, çok satan ya da önerilen kitapların özetlerinin sunulduğu ve bu özetleri hem okuyup hem de sesli olarak dinleyemeye olanak tanıyan bir uygulama. Uygulamada her kitabın özeti “Blink” denilen parçalar halinde sunuluyor ve her kitapta ortalama 5-15 arası blink yer alıyor.

http://kdm.anadolu.edu.tr/TurkKlasikleri.html?fbclid=IwAR20z1rYmDv42RkkZxS_p5EIMLszphmC5vKrMFn-T9KOaxu96QlMKg9JY_M Türk klasiklerini okuyabilirsiniz.

https://www.idfa.nl/en/collection/free?page=1  Dünyanın en önemli belgesel festivallerinden biri olan Amsterdam Belgesel Film Festivali, festival tarihinden 300 filmi evde olanlar için ücretsiz erişime açtı.

Gezebileceğiniz bazı müzeler:

1. Pinacoteca di Brera – Milano https://pinacotecabrera.org/

2. Galleria degli Uffizi – Firenze https://www.uffizi.it/mostre-virtuali

3. Musei Vaticani – Roma http://www.museivaticani.va/content/museivaticani/it/collezioni/catalogo-online.html

4. Museo Archeologico – Atene https://www.namuseum.gr/en/collections/

5. Prado – Madrid https://www.museodelprado.es/en/the-collection/art-works

6. Louvre – Parigi https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne

7. British Museum – Londra https://www.britishmuseum.org/collection

Bu dönemde gelişmek daha ileriye gidebilmek için bize verilen her fırsatı değerlendirmeliyiz. Unutulmamalı ki “akademik gelişmelerden” daha da önemli olan ve bizi biz yapan “kişisel gelişim”dir.

“En başarılı insanlar bu ayrıcalıklarını, farklı bir yeteneğe sahip oldukları veya kendilerine bir fırsat sunulduğu için elde etmemişlerdir, elde olan fırsatı kullanmışlardır.” Bruce Barton


Like it? Share with your friends!

62

Kariyer Yolunda Evde Atabileceğiniz 5 Etkili Adım

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format