Karantinada İngilizce Geliştirmek Öneriler


Birden çok dil bilmenin, hayatımızın pek çok alanında sağladığı fayda göz arda edilemeyecek kadar büyük iken “Zamanım yok.’’ bahanesini de kullanamadığımız bu dönemde, neden kendimize bir iyilik yapmıyoruz?  Bu soruya cevabınızın ‘’Haklısın.’’olduğunu varsayarak, İngilizcenizi geliştirmek için yardımcı olacağını düşündüğüm birkaç önerim var ama bilmeliyiz ki, nasıl bir yöntem uygularsak uygulayalım ‘’tutarlı’’olmalı, aynı zamanda bu konudaki geçmiş kötü tecrübelerimizi bir kenara bırakmalıyız.

Bir dile hakim oldum diyebilmek için dört yeteneğe sahip olmanız gerek. Yazma, okuma, dinleme ve konuşma becerileri. Bu becerilerinizi geliştirmek için atacağınız küçük adımlardan başlamak gerekirse; telefonunuzun dilini değiştirmek, sosyal medya hesaplarınızdan İngilizce içerikleri olan, kişisel tercihinize göre haber, magazin, film/dizi vb. sayfaları takip etmek gibi şeyleri sayabiliriz.

Listenin olmazsa olmazı tabii ki film veya dizi izlemek. Eğer İngilizce başlangıç seviyesi iseniz bu konuda size tavsiyem çocuk programları izlemeniz. Görsel destekli aynı zamanda da kısa olması işinizi kolaylaştıracaktır. Daha üst seviye İngilizce bilgisine sahipseniz TED konuşmalarını dinlemeniz, Netflix kullanıyorsanız da kolayca ekleyebileceğiniz bir eklenti ile eş zamanlı Türkçe ve İngilizce alt yazı izlemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. 

Bir diğer önerim ise günlük tutmanız. Verilmiş bir konu üzerine bir şeyler yazmak yerine, kendi günlük yaşamınızı İngilizce kaleme almak daha keyifli olacaktır. Günden güne nasıl geliştiğinizi sizde fark edeceksiniz. Peki, kelime kapasiteniz nasıl artacak? Yapılan bir çalışma sonucu geliştirilen yönteme göre, on altı günlük periyotlar halinde bir yılda 1000’den fazla kelime öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken birinci gün üç kelime belirlemek ve anlamına bakmak. İkinci gün yeni bir üç kelime belirlemek ve önceki gün belirlediğiniz kelimeleri ezberlemek. Üçüncü gün ise yeni üç kelime belirleyip anlamına bakmak, ikinci günün kelimelerini ezberlemek ve ilk gününün kelimelerini cümle içinde kullanmak. On beş gün boyunca üçer günlük bu sistemle çalışmaya devam edip, on altıncı gün kendinize vereceğiniz beş dakika ile tüm kelimeleri yeniden tekrar etmelisiniz. Çalışırken özenli şekilde notlar almanız veya kendinize görsel destekli kelime kartları hazırlamanız alacağınız verimi arttıracaktır. Cümle yazarken, cümleleri kendinizle bağlantısı olacak şekilde kurmanız da verimi arttıran bir diğer yöntem.

Son olarak, öğrendiklerinizi kullanabilmeniz, aynı zamandakonuşma becerinizi geliştirmeniz için size yardımcı olabilecek biri yoksa “Cambly’’ uygulamasından yaralanabilirsiniz. Uygulamayı kullanırken hiç hesap açmamış ve herhangi bir kod kullanmamış kullanıcılara, 26 Haziran’a kadar ana dili İngilizce olan bir öğretmen ile on dakikalık görüşme fırsatı sunan ‘’yildizik2020’’ kodu sayesinde Yıldız İşletme Kulübü’nün sunduğu bu fırsattan yararlanabilirsiniz. 


Like it? Share with your friends!

18

Karantinada İngilizce Geliştirmek Öneriler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format