Karantina Günlerinde Önemli Eserler Ortaya Koymuş İsimler


Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs’ün ülkemizde de görülmesinin ardından birçok iş yeri ve aynı zamanda okullar da geçici olarak kapatıldı. Aynı zamanda zorunda olmadıkça dışarıya çıkılmaması uyarısı üzerine hepimiz evlerimizde vakit geçirmeye başladık. Alışık olmadığımız bu karantina süreci bizi zorlasa da aslında kendimizi geliştirmemiz ve yeni şeyler öğrenebilmemiz için büyük bir fırsat. Biz ne kadar bu sürece alışık olmasak da tarihte birçok isim salgın hastalıklar döneminde önemli eserler ortaya koymuş. Hepimize ilham olması açısından sizin için onlardan bazılarını derledik.


1- William Sheakspeare


William Shakespeare, kariyerinin başlarında The King’s Men tiyatro topluluğunun bir ortağı ve aktörüydü. Bubonik veba ya da hıyarcıklı veba olarak bilinen hastalık 1600’lü yılların başlarında İngiltere’de bir salgına dönüştüğünde, Londra’daki tüm tiyatrolar kapanmak zorunda kaldı. 1606
yılının çoğunu evde geçirmek zorunda kalan Sheakspeare için bu bir tatil veya tiyatroya ara değildi.Zira kendisi evde bulunduğu süre boyunca Kral Lear, Macbeth ve Antonius ve Kleopatra gibi yüzyıllar boyunca hatırlanacak eserlerini kaleme aldı.


2- Isaac Newton


1665 yılında bubonik vebanın son büyük salgını İngiltere’yi vurduğunda genç Isaac de kendini karantinada bulmuştu. Bu sırada Cambridge Üniversitesi’nde öğrenci olan genç bilim insanı tüm dersleri iptal edildiğinde evine çekilerek eğitimine orada devam etti. Uzaktan eğitim ya da internet gibi şeylerle meşgul olmadığı için Newton, tüm zamanını kendi çalışmalarına adayarak önemli bir yol kat etti. Isaac Newton, evinde kaldığı süre boyunca her mühendislik ve temel bilim öğrencisinin aşina
olduğu Calculus’ün erken formlarını burada yazdı ve prizmalar ile oynadığı sırada optik teorilerini geliştirdi. Bilinen en büyük keşfi olan yer çekimini de yine bu dönemde, belki de bir ağaçtan kafasına
düşen elmayla değil fakat o elmanın düşüşünü gözlemleyerek buldu.


3- Edvard Munch


Ünlü Çığlık tablosunu resmeden Edvard Munch, 1918-1920 yılları arasında 50 milyondan fazla kişiyi öldüren İspanyol Gribi nedeniyle Norveç’teki evinde mahsur kalmıştı. Ressam, salgının yarattığı etkilerden negatif etkilenmek yerine elindeki zamanı bir artıya çevirerek muhteşem eserler çıkarmaya devam etti. Fiziksel olarak kendini yeterli hissettiği her anda resim malzemelerine sarıldı ve ortaya unutulmayacak eserler sundu. İspanyol gribine yakalandığı dönemde çizdiği oto portresinde kendini
hasta yatağının önünde otururken resmetti. Tabloda ince saçları ve solgun yüzüyle oturan ressam, durumunun ciddiyetine rağmen sanatına olan aşkının büyüklüğünü de göstermiş oldu.


4- Thomas Nashe


Shakespeare ile aynı dönemde ünlenen Thomas Nashe, I. Elizabeth döneminde yaşamış bir oyun yazarıydı. 1592 yılında bubonik veba Londra’yı vurduğunda, Nashe virüsten korunmak için İngiliz kırsallarına çekildi. Yazar, Summers’ Last Will and Testament adındaki ünlü eserini bu dönemde yazdı.


5- Giovanni Boccaccio


Floransalı yazar ve şair Giovanni Boccaccio, bubonik vebanın kurbanlarından biriydi. 1348 yılında salgın Floransa’yı vurduğunda, hem babası hem de üvey annesi salgına yenik düştüler. Boccaccio, şehirden kaçıp Toskana kırsallarında saklanarak salgından ve krizden sağ çıkmayı başardı. Bu dönemde, en büyük eseri olarak bilinen Decameron’u yazdı ve salgını kendi lehine çevirdi.

Decameron, veba salgını sırasında aynı evde yaşamaya başlayan on insanın birbirine anlattığı toplam yüz hikayeden oluşmasıyla tüm Avrupa’da kolayca benimsendi.


Like it? Share with your friends!

10

Karantina Günlerinde Önemli Eserler Ortaya Koymuş İsimler

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format