Kadınlar, Kuşlar ve Yıldızlar


Sergilerini heyecanla takip ettiğimiz Sakıp Sabancı Müzesi bu yıl da bizleri hayal kırıklığına uğratmadı! Geçtiğimiz yıllarda Anish Kapoor, Monet, Dali ve Picasso gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerini İstanbul’da ağırlayan müze bu kez bizleri sürrealist resim sanatının öncülerinden Joan Miró’nun ‘Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar’ı ile buluşturdu!

kalemliks

Dünyaca ünlü ressamın eserleri ayağımıza kadar gelmişken bu fırsatı reddemeyen bir birey olarak izlenimlerimi siz sanatsever ile paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Öncelikle 125 parçadan oluşan sergide her bir eserin cazibesine kapılıp, tadını çıkartarak tek tek inceleme arzusu içinde iseniz ve elektronik rehberim bana yeter diyorsanız hafta içi bir günü tercih etmeniz sizin için daha uygun olacaktır.Yoğunluğa aldırış etmeksizin turunuzu gerçek bir rehber eşliğinde tamamlamak isterseniz de serginin ücretsiz rehberli turları hafta sonu 11.00 ve 14.00 saatlerinde, Sabancı Üniversitesi öğrencilerinin rehberliğinde gerçekleşiyor.

Müzenin daha önceki sergilerinden de aşina olduğumuz gibi galeriye attığınız ilk adımla birlikte karşınıza çıkan ilk koridorun duvarları sağlı sollu takip edilmek üzere sanatçının kronolojik olarak hazırlanmış biyografisine ayrılmış, üzerinde pek çok ilginç bilgiyi barındırıyor.

kalemliksss

Biyografinin ardından Miró’nun ‘Takımyıldızları’ serisi serginin sizleri bekleyen ilk  bölümünü oluşturuyor. Miró‘yu ilk kez deneyimleyecek olanlar için hayal dünyası bu denli  zengin bir ressamın figürlerini ilk bakışta anlamlandırmak çok kolay olmuyor, bu noktada  biz acemiler için elektronik rehberlerimiz devreye girdi, faydalanmanız halinde sizin için de  çok büyük bir avantaj olacaktır.

 

Galerinin ilerleyen akışında Miró’nun kendine ait figürleriyle resmedilmiş özellikle ‘Kadın’,  ‘Kuş’ ve ‘Yıldız’ temaları etrafında şekillenen çok fazla eser ile karşılaşacaksınız. Hepsi  birbirinden ilgi çekici olan resimlerde sanatçının kullandığı farklı teknikleri, ilerleyen yaşı  ile birlikte değişip olgunlaşan tarzını, eserlerinde kullandığı renklerin azalışını,  dışavurumculuğa yönelik izlerdeki artışı fark etmekte gecikmeyeceksiniz.

m

Müzenin iki katını ayırdığı galerinin alt katında tabloların yanı sıra sanatçının çeşitli  materyallerden ilham almasıyla hayat bulan heykelleri yer alıyor. Tüm bu sıradışı eserlerin  arasında en dikkat çekici olanı galerinin sonuna doğru koridorun bir diğer ucundan dahi  fark edebileceğiniz, üzerine vuran spot ışıkları ile tüm devasalığı ve ihtişamıyla köşede,  adeta gözlerinizi üzerine dikmeniz için bekleyen ‘Kişi’. ‘Kişi’nin ardında yatan Miró’nun  çakıl taşı ve bademlerden esinlenme hikayesi eminim sizler için de ilginç bir sürpriz olacak.

Barselona’daki Joan Miró Vakfı, Mallarco’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine  Mallorco’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliği ile gerçekleşen sergi 1 Şubat’a dek    Emirgan’daki Sakıp Sabancı Müzesi’nde devam ediyor olacak. Sanatın ne yazık ki her  geçen gün değerini biraz daha yitirdiği ülkemizde mutlaka vakit ayırın, gezin, görün,  paylaşın!

Kadınlar, Kuşlar ve Yıldızlar

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format