İstanbul’un İç Yüzü


İstanbu’da gezebileceğiniz birbirinden farklı tarihe, kültüre sahip aynı zamanda eğlenceli olan 10 mekan:

1. Aydos Tepesi
537 metrelik rakımı ile Aydos Tepesi İstanbul’un en yüksek noktasıdır. İçerisinde Aydos Göleti’ni de bulunduran bu ormanın ismini Roma ve Bizans döneminden kalan Aydos Kalesi’nden almıştır. Eşsiz manzarası ve ortamı ile hafta sonu kaçamaklarından ilk akla gelmesi gereken yerlerdendir.


2. Sabancı Müzesi
Yıl içerisinde farklı sergilere ev sahipliği yapan Sabancı Müzesi’ni internet sitelerinden takip ederek ziyareti gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra müzenin arka kısmında bulunan Atlı Köşk’ü gezip orada bir zamanlar yaşayan Sabancı ailesinin evini ziyaret edebilirsiniz.

3. Su Altı Akvaryumu
İstanbul’da başta Aqua Florya ve Forum İstanbul’da bulunan su altı akvaryumları gelen ziyaretçilerine benzersiz bir deneyim sunuyor. Akvaryumun içine girip balıklarla da yüzebileceğiniz bu ortam yılın her günü ziyarete açık.


4. Çikolata Müzesi
Hayal edebileceğiniz her nesnenin çikolatadan yapıldığı bu müze sadece çocuklar için değil yetişkinlere de hitap ediyor. Çikolataya doyacağınız müzenin yeri ise çikolata fabrikalarının yakınında yer alıyor.


5. Pierre Loti
İstanbul’da yaşayanların vazgeçemediği, şehir dışında olanların ise gitmeye can attığı Pierre Loti tepesi, romantik havasıyla gidenleri kendine hayran bırakıyor. Bu tepe ismini 1876 yılında İstanbul’a gelerek buraya yerleşen ve sık sık tepedeki kıraathaneye giden Fransız roman yazarı Julien Viaud’dan almıştır.


6. Yamaç Paraşütü
Akdeniz bölgesinde özellikle de tatil beldelerinde bulunan bu etkinliği İstanbul’da da yapmanız mümkün. İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan paraşüt alanlarında saatlik ücret olarak bu heyecanı deneyimleyebilirsiniz.


7. Kilyos Sahili
Tatilci olamayıp yaz boyunca şehirde kalmak durumdaysanız Kilyos sizi şehirden biraz olsa uzaklaştıracaktır. Temiz kıyıları ve sahilleriyle hatta son zamanlarda açılan beachleri ve düzenlenen festivalleriyle tam anlamıyla bir tatil bölgesi olmuş durumda.


8. Atatürk Arboretumu
Her alanı adeta kartpostaldan çıkmış gibi olan Atatürk Arboretumu İstanbul Sarıyer’de bulunuyor. Çektiğiniz her fotoğraf karesini süsleyen ağaç ve odunsu bitkilerle güzel ve tazelenmiş bir gün geçirmeniz mümkün.


9. Açıkhava Sineması
Yaz boyunca Uniq İstanbul’da ve bir süre de Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gösterimi yapılan açık hava filmleri tüm İstanbul tarafından çok sevildi. Zaman zaman Boğaz’da bulunan bazı yalılarda da yapılan film gösterilerinin biletleri internet üzerinden satışa sunuluyor.


10. Pera Müzesi
Şu anda 4. İstanbul Tasarım Bineali Okullar Okulu’na ev sahipliği yapan Pera Müzesi’nin orijinali 1893 yılında yapılan Bristol Otel binasıydı. 2005’te cephesi korunarak çağdaş bir şekilde renove edilmesiyle günümüzde de müze olarak kullanılmakta.


Like it? Share with your friends!

5

İstanbul’un İç Yüzü

log in

reset password

Back to
log in
Choose A Format
Gif
GIF format